Африканско првенство во ракомет за мажи 2004

Африканско првенство во ракомет за мажи 2004 — 16-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Каиро, Египет во периодот од 8 април до 18 април. Вкупно учествувале 12 репрезентации. Египет победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 2004
Податоци за турнирот
Домаќини Египет
Датуми8 – 18 април
Екипи11 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Египет (4. титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Ангола
Четвртопласиран Алжир
Статистикa за турнирот
Натпревари50
Дадени голови2842 (56.84 по натпр.)

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во тунис, во 2005 година[1].

Домаќин уреди

Египет

Квалификувани екипи уреди

Прва фаза уреди

Сите натпревари се одиграле по (UTC+2).

     Екипата се квалификува за втората фаза

Група A уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Алжир 2 2 0 0 74 33 +41 4
0   Камерун 2 1 0 1 49 45 +4 2
0   Кенија 2 0 0 2 40 85 −45 0
0   Брег на Слоновата Коска (withdrew) 0 0 0 0 0 0 0 0
8 април 2004
16:00
Алжир   51–18   Кенија Арена Медија, Каиро
(24–9)

9 април 2004
18:00
Камерун   34–22   Кенија Арена Медија, Каиро
(8–9)

10 април 2004
16:00
Алжир   23–15   Камерун Арена Медија, Каиро
(9–6)

Група B уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Египет 3 3 0 0 117 50 +67 6
0   Мароко 3 2 0 1 84 78 +6 4
0   ДР Конго 3 1 0 2 68 100 −32 2
0   Конго 3 0 0 3 74 115 −41 0
8 април 2004
16:00
Мароко   37–25   Конго Главна Арена, Каиро
(15–13)
8 април 2004
20:00
Египет   39–15   ДР Конго Главна Арена, Каиро
(19–7)

9 април 2004
17:00
Мароко   29–19   ДР Конго Главна Арена, Каиро
(13–10)
9 април 2004
19:00
Египет   44–17   Конго Главна Арена, Каиро
(20–6)

10 април 2004
17:00
ДР Конго   34–32   Конго Главна Арена, Каиро
(13–11)
10 април 2004
19:00
Египет   34–18   Мароко Главна Арена, Каиро
(17–7)

Група C уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Тунис 3 3 0 0 107 64 +43 6
0   Ангола 3 2 0 1 77 73 +4 4
0   Сенегал 3 1 0 2 79 85 −6 2
0   Либија 3 0 0 3 57 98 −41 0
8 април 2004
14:00
Ангола   24–22   Сенегал Арена Полис Јунион, Каиро
(12–13)
8 април 2004
16:00
Тунис   35–17   Либија Арена Полис Јунион, Каиро
(19–7)

9 април 2004
17:00
Ангола   32–17   Либија Арена Полис Јунион, Каиро
(16–8)
9 април 2004
19:00
Тунис   38–26   Сенегал Арена Полис Јунион, Каиро
(19–10)

10 април 2004
17:00
Сенегал   31–23   Либија Арена Полис Јунион, Каиро
(16–10)
8 април 2004
19:00
Тунис   34–21   Ангола Арена Полис Јунион, Каиро
(18–11)

Втора фаза уреди

     Екипата се пласира за финалната фаза

Група E уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Египет 2 2 0 0 71 45 +26 4
0   Ангола 2 1 0 1 53 61 −8 2
0   Камерун 2 0 0 2 43 61 −18 0
12 април 2004
19:00
Египет   38–25   Ангола Главна Арена, Каиро
(15–11)

13 април 2004
19:00
Ангола   28–23   Камерун Главна Арена, Каиро
(14–12)

14 април 2004
19:00
Египет   33–20   Камерун Главна Арена, Каиро
(13–8)

Група F уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Тунис 2 2 0 0 71 54 +17 4
0   Алжир 2 1 0 1 60 50 +10 2
0   Мароко 2 0 0 2 44 71 −27 0
12 април 2004
19:00
Тунис   39–26   Мароко Арена Медија, Каиро
(23–14)

13 април 2004
19:00
Алжир   32–18   Мароко Арена Медија, Каиро
(16–9)

14 април 2004
19:00
Тунис   32–28   Алжир Арена Медија, Каиро
(17–15)

Финални натпевари уреди

10-11 место уреди

     Екипата го освои 10 место
     Екипата го освои 11 место
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Конго 1 1 0 0 28 18 +10 2
0   Либија 1 0 0 1 18 28 −10 0
12 април 2004
15:00
Либија   18–28   Конго Арена Медија, Каиро
(8–13)

7-9 место уреди

     Екипата го освои 7 место
     Team took the height place
     Екипата го освои 9 место
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Сенегал 2 2 0 0 72 52 +20 4
0   ДР Конго 2 1 0 1 67 67 0 2
0   Кенија 2 0 0 2 61 81 −20 0
12 април 2004
17:00
Сенегал   32–26   ДР Конго Арена Медија, Каиро
(15–14)

13 април 2004
14:00
ДР Конго   41–35   Кенија Арена Полис Јунион, Каиро
(17–20)

14 април 2004
14:00
Сенегал   40–26   Кенија Арена Полис Јунион, Каиро
(18–12)
 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
16 април – Каиро
 
 
  Тунис39
 
18 април – Каиро
 
  Ангола35
 
  Тунис28
 
16 април – Каиро
 
  Египет31
 
  Египет31
 
 
  Алжир24
 
Трето место
 
 
17 април – Каиро
 
 
  Ангола31
 
 
  Алжир30
5 место
 
5 место
 
  
 
17 април – Каиро
 
 
  Камерун36
 
 
  Мароко30
 

Табела уреди

Екипата се квалификува за Светското првенство
Екипата се квалификува за Светското првенство како домаќин
Место Екипа
    Египет
    Тунис
    Ангола
4   Алжир
5   Камерун
6   Мароко
7   Сенегал
8   ДР Конго
9   Кенија
10   Конго
11   Либија

Наводи уреди

  1. „Men Handball XVI Africa Championship 2004 - Egypt“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.