Африканско првенство во ракомет за мажи 1991

Африканско првенство во ракомет за мажи 1991 — 9-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Каиро, Египет во септември. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Египет победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 1991
Податоци за турнирот
Домаќини Египет
Датумисептември
Екипи(од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Египет (1. титула)
Второпласиран Алжир
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Мароко

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Барселона, Шпанија, во 1992 година[1].

Домаќин уреди

Египет

Квалификувани екипи уреди

Формат уреди

8 екипи се квалификувале на завршниот турнир и биле поделени во две групи:

Група Екипа
Group A   Алжир,   Конго,   Тунис,   Мароко
Group B   Египет,   Намибија,   Сенегал,   Брег на Слоновата Коска

Сепак, поради повлекувањето на Намибија, било решено да се направи формат на една финална група, прегрупирајќи ги седумте екипи.

Финален турнир уреди

Натпревари уреди

8 септември 1991 Египет   21 – 12   Брег на Слоновата Коска Каиро
8 септември 1991 Алжир   26 – 18   Сенегал Каиро
8 септември 1991 Тунис   27 – 16   Конго Каиро

Табела уреди

Екипата се квалификува за Летните олимписки игри во 1992
Екипата се квалификува за Светското првенство во 1993 Група Б
Rank Екипа Бодови
    Египет 18
    Алжир 16
    Тунис 13 (+2)
4   Мароко 13 (-7)
5   Брег на Слоновата Коска 8 (-22)
6   Сенегал 8 (-27)
7   Конго 8 (-47)

Наводи уреди

  1. „Men Handball IX Africa Championship 1991 - Egypt“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.