Светско првенство во ракомет за мажи 1974

Светско првенство во ракомет за мажи 19740 — 8-то Светско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во Источна Германија. На турнирот вкупно учествувале 16 репрезентации.

Светско првенство во ракомет за мажи 1974
Податоци за турнирот
Домаќини Источна Германија
Екипи16
Конечен исход
Првак Романија
Второпласиран Источна Германија
Третопласиран Југославија
Статистикa за турнирот
Натпревари32

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Романија, победувајќи ја Источна Германија во финалето, додека бронзениот медал го освоила Југославија.

Екипи

уреди
Група A Група B Група C Група D
  Чехословачка   Полска   Источна Германија   Алжир
  Данска   Романија   Јапонија   Бугарија
  Исланд   Шпанија   СССР   Унгарија
  Западна Германија   Шведска   САД   Југославија

Прва фаза

уреди

Група A

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Чехословачка 3 3 0 0 58 38 +20 6
  Данска 3 2 0 1 43 44 -1 4
  Западна Германија 3 1 0 2 44 45 -1 2
  Исланд 3 0 0 3 48 66 -18 0

Група B

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Романија 3 2 0 1 57 45 +12 4
  Полска 3 2 0 1 55 43 +12 4
  Шведска 3 1 0 2 44 53 -9 2
  Шпанија 3 1 0 2 41 56 -15 2

Група C

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Источна Германија 3 2 1 0 81 45 +36 5
  СССР 3 2 1 0 80 44 +36 5
  Јапонија 3 1 0 2 63 74 -11 2
  САД 3 0 0 3 43 104 -61 0

Група D

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Југославија 3 3 0 0 81 47 +34 6
  Унгарија 3 2 0 1 67 46 +21 4
  Бугарија 3 1 0 2 55 60 -5 2
  Алжир 3 0 0 3 38 88 -50 0

Втора фаза

уреди

Група 1

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Романија 3 3 0 0 58 38 +20 6
  Полска 3 2 0 1 47 43 +4 4
  Чехословачка 3 1 0 2 45 51 -6 2
  Данска 3 0 0 3 32 50 -18 0

Група 2

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Источна Германија 3 2 1 0 51 42 +9 5
  Југославија 3 2 0 1 56 52 +4 4
  СССР 3 1 1 1 47 48 -1 3
  Унгарија 3 0 0 3 43 55 -12 0

3-4 место

уреди
Дата Натпревар¹ Резултат
10.03.1974 Југославија  
-
  Полска 18-16
  • (¹) - во Источен Берлин

Финале

уреди
Дата Натпревар¹ Резултат
10.03.1974 Романија  
-
  Источна Германија 14-12
  • (¹) - во Источен Берлин

Табела

уреди
    Романија
    Источна Германија
    Југославија
4   Полска
5   СССР
6   Чехословачка
7   Унгарија
8   Данска
9   Западна Германија
10   Бугарија
11   Шведска
12   Јапонија
13   Шпанија
14   Исланд
15   Алжир
16   САД

Извор: Меѓународна ракометарска федерација[мртва врска]