Африканско првенство во ракомет за мажи 1985

Африканско првенство во ракомет за мажи 1985 — 6-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Луанда, Ангола во периодот од 14 септември до 23 септември. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Алжир победила на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 1985
Податоци за првенството
Домаќини Ангола
Траење14 – 23 септември
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Алжир (3. титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Конго
Четвртопласиран Египет

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Швајцарија, во 1985 година[1].

ДомаќинУреди

Ангола Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Ангола" does not exist

Квалификувани екипиУреди

Други тимови кои имале намера да учествуваат:

Групна фазаУреди

Сите натпревари се одиграле по (Месно време).

     Екипата се пласира за следната фаза

Група AУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Ангола 6 3 0 1 49 37 +12 6
  Египет 6 3 0 1 81 76 +5 6
  Конго 3 0 1 43 48 -5 -3 6
  Брег на Слоновата Коска 2 1 0 3 38 45 -7 2
  Сенегал 0 0 0 4 47 52 -5 0
... септември 1985 Ангола   27-21   Брег на Слоновата Коска Луанда

... септември 1985 Египет   23-15   Конго Луанда

... септември 1985 Конго   28-25   Сенегал Луанда

... септември 1985   Египет v   Брег на Слоновата Коска Луанда

... септември 1985   Конго bt   Брег на Слоновата Коска Луанда

... септември 1985   Ангола bt   Сенегал Луанда

... септември 1985   Конго bt   Ангола Луанда

... септември 1985   Египет 24-22   Сенегал Луанда

... септември 1985   Брег на Слоновата Коска bt   Сенегал Луанда

... септември 1985   Ангола 22-16   Египет Луанда

Група BУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Алжир 3 3 0 0 63 47 +16 6
  Тунис 3 2 0 1 62 54 +8 4
  Нигерија 3 1 0 2 57 60 -3 2
  Камерун 3 0 0 3 53 74 -21 0
... септември 1985 Алжир   15 – 11   Тунис Луанда

... септември 1985 Нигерија   19-16   Камерун Луанда

... септември 1985 Алжир   25 – 15   Камерун Луанда

... септември 1985 Тунис   21-17   Нигерија Луанда

... септември 1985 Алжир   23 – 21   Нигерија Луанда

... септември 1985 Тунис   30-22   Камерун Луанда

Финална фазаУреди

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
септември – Луанда
 
 
  Конго
 
23 септември – Луанда
 
  Тунис
 
  Тунис17
 
септември – Луанда
 
  Алжир23
 
  Алжир24
 
 
  Египет17
 
Трето место
 
 
септември – Луанда
 
 
  Конго
 
 
  Египет

ПолуфиналеУреди

... септември 1985 Конго     Тунис Луанда

... септември 1985 Алжир   24 – 17   Египет Луанда

Натпревар за 3 местоУреди

... септември 1985 Конго     Египет Луанда

ФиналеУреди

23 септември 1985 Тунис   17 – 23   Алжир Луанда

ТабелсУреди

Екипата се квалификува за Светско првенство 1986
Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет за мажи 1987 Група Б
Место Екипа
    Алжир
    Тунис
    Конго
4   Египет
5   Ангола
6   Брег на Слоновата Коска
7   Нигерија
8   Камерун
?   Сенегал
?   Мароко
?   Гвинеја

НаводиУреди

  1. „Men Handball VI Africa Championship 1985 Angola“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.