Африканско првенство во ракомет за мажи 2016

Африканско првенство во ракомет за мажи 2014 — 22-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Каиро во Египет, во периодот од 21 јануари до 30 јануари. Вкупно учествувале 12 репрезентации. Египет победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 2016
Податотека:2016 CAHB Men's Handball Afcon (logo).png
Податоци за турнирот
Домаќини Египет
Датуми21–30 јануари
Екипи12 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Египет (6. титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Ангола
Четвртопласиран Алжир
Статистикa за турнирот
Натпревари46
Дадени голови2383 (51.8 по натпр.)

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светско првенство кое се одржало во Франција, во 2017 година и Летните олимписки игри во Рио во 2016 година[1].

Домаќини

уреди
Каиро
Спортски комплекс Каиро
Капацитет: 16,900

Квалификации

уреди

Квалификувани репрезентации

уреди
Земја Претходно учество на турнирот1
  Алжир 20 (1976, 1979, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Ангола 13 (1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1998, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Камерун 12 (1974, 1976, 1979, 1996, 1998, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Конго 17 (1979, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1994, 1996, 1998, 2002, 2004, 2006, 2010, 2012, 2014)
  DR Congo 9 (1992, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Египет 19 (1979, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Габон 6 (2000, 2002, 2006, 2010, 2012, 2014)
  Кенија 1 (2004)
  Либија 3 (2004, 2010, 2014)
  Мароко 16 (1987, 1989, 1991, 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
  Нигерија 9 (1979, 1981, 1996, 1998, 2002, 2006, 2008, 2010, 2014)
  Тунис 21 (1974, 1976, 1979, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014)
1 Здебелени означува шампион за годината. Накосени означува домаќин.

Судии

уреди

На турнирот настапиле седум судиски двојки.[2]

Прва фаза

уреди

Ждрепката се одвила на 23 октомври 2015 година.[3][4]

Сите натпревари се одиграни по Средноевропско време UTC+2.

Група A

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Египет 5 5 0 0 148 87 +61 10 Продолжува во четвртфинале
2   Алжир 5 4 0 1 145 118 +27 8
3   Мароко 5 3 0 2 115 125 −10 6
4   Камерун 5 2 0 3 120 128 −8 4
5   Нигерија 5 1 0 4 110 144 −34 2 Продолжува во натпреварите од 9-12 место
6   Габон 5 0 0 5 115 151 −36 0
Source: [се бара извор]
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
21 јануари 2016
10:00
Камерун   24–16   Нигерија Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(15–8)
21 јануари 2016
14:00
Габон   23–29   Мароко Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(14–15)
21 јануари 2016
20:30
Алжир   18–22   Египет Спортски комплекс Каиро, Каиро
(7–11)

22 јануари 2016
15:00
Габон   24–35   Алжир Спортски комплекс Каиро, Каиро
(14–19)
  1×    3×  1× 
22 јануари 2016
18:00
Мароко   26–24   Камерун Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(12–12)
  4×  1×    1× 
22 јануари 2016
19:00
Нигерија   20–34   Египет Спортски комплекс Каиро, Каиро
(9–16)
  3×    2× 

23 јануари 2016
16:00
Нигерија   31–30   Габон Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(16–13)
  2×    3× 
23 јануари 2016
17:00
Алжир   27–22   Мароко Спортски комплекс Каиро, Каиро
(15–10)
  4×    4× 
23 јануари 2016
19:00
Египет   30–20   Камерун Спортски комплекс Каиро, Каиро
(17–10)
  4×  1×    3× 

25 јануари 2016
13:00
Камерун   27–34   Алжир Спортски комплекс Каиро, Каиро
(11–16)
25 јануари 2016
18:00
Мароко   25–20   Нигерија Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(14–10)
25 јануари 2016
19:00
Египет   31–16   Габон Спортски комплекс Каиро, Каиро
(13–7)

26 јануари 2016
13:00
Алжир   31–23   Нигерија Спортски комплекс Каиро, Каиро
(11–12)
26 јануари 2016
15:00
Камерун   25–22   Габон Спортски комплекс Каиро, Каиро
(10–10)
26 јануари 2016
19:00
Египет   31–13   Мароко Спортски комплекс Каиро, Каиро
(19–7)

Група B

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1   Тунис 5 5 0 0 187 96 +91 10 Advanced to quarterfinals
2   Ангола 5 4 0 1 148 104 +44 8
3   ДР Конго 5 3 0 2 131 143 −12 6
4   Конго 5 1 1 3 130 142 −12 3[б 1]
5   Либија 5 1 1 3 103 122 −19 3[lower-alpha 1] Advanced to 9–12th place semifinals
6   Кенија 5 0 0 5 102 194 −92 0
Source: [се бара извор]
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
Notes:
  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_CGO0.56864086984128.
21 јануари 2016
09:00
Ангола   42–16   Кенија Спортски комплекс Каиро, Каиро
(20–6)
21 јануари 2016
11:00
Тунис   30–18   Либија Спортски комплекс Каиро, Каиро
(16–7)
21 јануари 2016
12:00
Конго   29–30   ДР Конго Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(14–15)

22 јануари 2016
13:00
Либија   15–29   Ангола Спортски комплекс Каиро, Каиро
(8–12)
  3×    2× 
22 јануари 2016
16:00
Кенија   19–34   Конго Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(9–17)
  2×    3× 
22 јануари 2016
17:00
ДР Конго   22–37   Тунис Спортски комплекс Каиро, Каиро
(14–15)
  3×    2×  1× 

23 јануари 2016
13:00
Тунис   53–15   Кенија Спортски комплекс Каиро, Каиро
(24–8)
  2×    1× 
23 јануари 2016
15:00
Ангола   28–26   Конго Спортски комплекс Каиро, Каиро
(15–9)
23 јануари 2016
18:00
Либија   19–20   ДР Конго Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(11–10)
12×  4×  1×    3× 

25 јануари 2016
15:00
Ангола   28–24   ДР Конго Спортски комплекс Каиро, Каиро
(20–13)
25 јануари 2016
16:00
Кенија   22–30   Либија Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(11–19)
25 јануари 2016
17:00
Конго   20–44   Тунис Спортски комплекс Каиро, Каиро
(8–23)

26 јануари 2016
16:00
Конго   21–21   Либија Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(6–11)
26 јануари 2016
17:00
Тунис   23–21   Ангола Спортски комплекс Каиро, Каиро
(10–13)
26 јануари 2016
18:00
ДР Конго   35–30   Кенија Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(15–12)

Втора фаза

уреди
 
ЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
          
 
27 јануари
 
 
  Египет39
 
29 јануари
 
  Конго18
 
  Египет25
 
27 јануари
 
  Ангола15
 
  Ангола22
 
30 јануари
 
  Мароко21
 
  Египет21
 
27 јануари
 
  Тунис19
 
  Алжир34
 
29 јануари
 
  ДР Конго25
 
  Алжир18
 
27 јануари
 
  Тунис27 Трето место
 
  Тунис24
 
30 јануари
 
  Камерун20
 
  Ангола24
 
 
  Алжир19
 
5 место
 
5–8 место5 место
 
      
 
29 јануари
 
 
  Конго28
 
30 јануари
 
  Мароко36
 
  Мароко29
 
29 јануари
 
  Камерун30
 
  ДР Конго27
 
 
  Камерун36
 
7 место
 
 
30 јануари
 
 
  Конго25
 
 
  ДР Конго26
9 место
 
9–12 место9 место
 
      
 
27 јануари
 
 
  Нигерија32
 
29 јануари
 
  Кенија23
 
  Нигерија26
 
27 јануари
 
  Либија28
 
  Либија29
 
 
  Габон26
 
11 место
 
 
29 јануари
 
 
  Кенија19
 
 
  Габон38

Четвртфинале

уреди
27 јануари 2016
13:00
Ангола   22–21   Мароко Спортски комплекс Каиро, Каиро
(9–9)

27 јануари 2016
15:00
Тунис   24–20   Камерун Спортски комплекс Каиро, Каиро
(11–10)

27 јануари 2016
17:00
Алжир   34–25   ДР Конго Спортски комплекс Каиро, Каиро
(16–13)

27 јануари 2016
19:00
Египет   39–18   Конго Спортски комплекс Каиро, Каиро
(19–6)

9–12 место

уреди
27 јануари 2016
16:00
Либија   29–26   Габон Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(12–12)

27 јануари 2016
18:00
Нигерија   32–23   Кенија Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(16–11)

5–8 место

уреди
29 јануари 2016
16:00
Конго   28–36   Мароко Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(12–15)

29 јануари 2016
18:00
ДР Конго   27–36   Камерун Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(15–18)

Полуфинале

уреди
29 јануари 2016
17:30
Алжир   18–27   Тунис Спортски комплекс Каиро, Каиро
(9–13)

29 јануари 2016
20:00
Египет   25–15   Ангола Спортски комплекс Каиро, Каиро
(12–8)

11 место

уреди
29 јануари 2016
13:00
Кенија   19–38   Габон Спортски комплекс Каиро, Каиро

9 место

уреди
29 јануари 2016
14:00
Нигерија   26–28   Либија Спортски комплекс Каиро 2, Каиро

7 место

уреди
30 јануари 2016
12:00
Конго   25–26   ДР Конго Спортски комплекс Каиро 2, Каиро

5 место

уреди
30 јануари 2016
14:00
Мароко   29–30   Камерун Спортски комплекс Каиро 2, Каиро
(13–17)

3 место

уреди
30 јануари 2016
17:30
Ангола   24–19   Алжир Спортски комплекс Каиро, Каиро
(10–8)

Финале

уреди
30 јануари 2016
20:00
Египет   21–19   Тунис Спортски комплекс Каиро, Каиро
(9–10)

Табела

уреди
Легенда
Екипата се квалификува за Светското првенство и Летните олимписки игри
Екипата се квалификува за Светското првенство и за квалификации за Летните олимписки игри
Екипата се квалификува за Светското првенство
Место Екипа
    Египет
    Тунис
    Ангола
4   Алжир
5   Камерун
6   Мароко
7   ДР Конго
8   Конго
9   Либија
10   Нигерија
11   Габон
12   Кенија

Наводи

уреди
  1. „L'Angola et l'Egypte organisent la 22e Coupe d'Afrique des Nations seniors 2016“. cahbonline.info. 23 January 2014. Архивирано од изворникот на 2017-08-23. Посетено на 26 March 2015.
  2. „CAN-2016 de handball: les arbitres désignés pour diriger les matchs“. aps. 19 јануари 2016. Архивирано од изворникот на 2016-03-09. Посетено на 2019-12-13.
  3. „Press release“. cahbonline.info. Архивирано од изворникот на 2015-10-30. Посетено на 23 October 2015.
  4. „Schedule“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-11-30. Посетено на 2016-01-01.

Надворешни врски

уреди


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.