Африканско првенство во ракомет за мажи 1981

Африканско првенство во ракомет за мажи 1981 — 4-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Тунис, Тунис во периодот од 18 јули до 1 август. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Алжир победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 1981
Податоци за првенството
Домаќини Тунис
Траење18 јули – 1 август
Репрезентации8
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Алжир (1. титула)
Второпласиран Брег на Слоновата Коска
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Египет

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светско првенство во ракомет кое се одржало во Западна Германија, во 1982 година.

ДомаќинУреди

Тунис

Квалификувани екипиУреди

АренаУреди

ГрупиУреди

Група A Група B Група C

  Ангола
  Конго
  Либија
  Тунис

  Египет
  Гвинеја
  Нигерија

  Алжир
  Централноафриканска Република
  Брег на Слоновата Коска

Групна фазаУреди

Сите натпревари се одиграле по (UTC+1).

     Екипата се квалификува за главна фаза

Група AУреди

Група BУреди

Главна фазаУреди

ПолуфиналеУреди

Натпревар за 3 местоУреди

31 јули 1981 Тунис     Египет Тунис

ФиналеУреди

1 август 1981 Алжир   30 – 25   Брег на Слоновата Коска Тунис

ТабелаУреди

Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет
Место Екипа
    Алжир
    Брег на Слоновата Коска
    Тунис
4   Египет
5   Ангола
6   Нигерија
7   Конго
8   Гвинеја