Африканско првенство во ракомет за мажи 2006

Африканско првенство во ракомет за мажи 2006 — 17-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градовите Тунис и Радес, Тунис во периодот од 10 јануари до 20 јануари. Вкупно учествувале 12 репрезентации. Тунис победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за мажи 2006
Податоци за турнирот
Домаќини Тунис
Датуми10 – 20 јануари
Екипи11 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 3 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Тунис (7. титула)
Второпласиран Египет
Третопласиран Мароко
Четвртопласиран Ангола
Статистикa за турнирот
Натпревари45
Дадени голови2416 (53.69 по натпр.)

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Германија, во 2007 година[1].

Домаќини

уреди
Радес Тунис
Спортска сала 7 ноември Спортска палата ел-Мензах
Капацитет: 14,000 Капацитет: 5,500
   
Аријана
Спортска сала Аријана
Капацитет: 2,000
 

Квалификувани екипи

уреди

Прва фаза

уреди

Сите натпревари се одиграле по (UTC+2).

     Екипата се квалификува за втората фаза

Група A

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Египет 1 1 0 0 36 18 +18 2
0   Габон 1 0 0 1 18 36 −18 0
0   Сенегал (withdrew) 0 0 0 0 0 0 0 0
10 јануари 2006
18:30
Египет   36–18   Габон Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(18–9)

Група B

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Тунис 2 2 0 0 82 43 +39 4
0   Брег на Слоновата Коска 2 1 0 1 30 40 −10 2
0   Камерун 2 0 0 2 23 52 −29 0
10 јануари 2006
18:30
Тунис   40–20   Брег на Слоновата Коска 7 ноември, Радес
(17–7)

11 јануари 2006
18:30
Брег на Слоновата Коска   10–0   Камерун 7 ноември, Радес
(прекинато)

12 јануари 2006
18:30
Тунис   42–23   Камерун 7 ноември, Радес
(25–11)

Група C

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Ангола 2 2 0 0 64 53 +11 4
0   Конго 2 1 0 1 49 48 +1 2
0   ДР Конго 2 0 0 2 51 63 −12 0
10 јануари 2006
18:30
Ангола   27–23   Конго Спортска сала Аријана, Аријана
(12–9)

11 јануари 2006
18:30
Конго   26–21   ДР Конго Спортска сала Аријана, Аријана
(12–7)

12 јануари 2006
18:30
Ангола   37–31   ДР Конго Спортска сала Аријана, Аријана
(15–10)

Група D

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Мароко 2 2 0 0 72 60 +12 4
0   Алжир 2 1 0 1 40 31 +9 2
0   Нигерија 2 0 0 2 30 51 −21 0
10 јануари 2006
16:30
Алжир   10–0   Нигерија Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(прекинато)

11 јануари 2006
18:30
Мароко   41–30   Нигерија Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(18–15)

12 јануари 2006
18:30
Мароко   31–30   Алжир Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(17–13)

Втора фаза

уреди
     Екипата се пласира во следната фаза

Група E

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Египет 3 3 0 0 95 62 +33 6
0   Ангола 3 2 0 1 84 82 +2 4
0   Алжир 3 1 0 2 83 78 +5 2
0   Брег на Слоновата Коска 3 0 0 3 69 109 −40 0
14 јануари 2006
16:30
Ангола   34–26   Брег на Слоновата Коска Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(16–10)
14 јануари 2006
18:30
Египет   26–21   Алжир Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(12–7)

15 јануари 2006
16:30
Алжир   27–28   Ангола Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(13–13)
15 јануари 2006
18:30
Египет   40–19   Брег на Слоновата Коска Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(23–7)

16 јануари 2006
16:30
Алжир   35–24   Брег на Слоновата Коска Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(20–14)
16 јануари 2006
18:30
Египет   29–22   Ангола Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(15–12)

Група F

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Тунис 3 3 0 0 137 64 +73 6
0   Мароко 3 2 0 1 92 91 +1 4
0   Конго 3 1 0 2 80 99 −19 2
0   Габон 3 0 0 3 57 112 −55 0
14 јануари 2006
16:30
Тунис   45–22   Конго 7 ноември, Радес
(27–10)
14 јануари 2006
18:30
Мароко   37–19   Габон 7 ноември, Радес
(17–5)

15 јануари 2006
16:30
Мароко   32–28   Конго 7 ноември, Радес
(17–11)
15 јануари 2006
18:30
Тунис   48–16   Габон 7 ноември, Радес
(26–8)

16 јануари 2006
16:30
Конго   30–22   Габон 7 ноември, Радес
(16–9)
16 јануари 2006
18:30
Тунис   44–26   Мароко 7 ноември, Радес
(23–12)

Финални натпревари

уреди

Натпревар за 9-11 место

уреди
     Екипата го освоила 9-тото место
     Екипата го освоила 10-тото место
     Екипата го освоила 11-тото место
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Камерун 2 1 0 1 55 49 +6 2
0   Нигерија 2 1 0 1 54 57 −3 2
0   ДР Конго 2 1 0 1 49 52 −3 2
14 јануари 2006
20:30
ДР Конго   25–22   Камерун Спортска сала Аријана, Аријана
(11–11)

15 јануари 2006
14:30
Нигерија   30–24   ДР Конго Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(14–13)

17 јануари 2006
14:30
Камерун   33–24   Нигерија Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(20–8)

Натпревар за 7 место

уреди
18 јануари 2006
10:00
Брег на Слоновата Коска   29–26   Габон Спортска сала Аријана, Аријана
(13–13)

Натпревар за 5 место

уреди
18 јануари 2006
12:00
Алжир   33–27   Конго Спортска сала Аријана, Аријана
(20–16)

Финална фаза

уреди
 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
18 јануари – Радес
 
 
  Тунис36
 
20 јануари – Радес
 
  Ангола21
 
  Тунис26
 
18 јануари – Тунис
 
  Египет21
 
  Египет32
 
 
  Мароко23
 
Трето место
 
 
19 јануари – Тунис
 
 
  Ангола25
 
 
  Мароко26

Полуфинале

уреди
18 јануари 2006
18:30
Тунис   36–21   Ангола 7 ноември, Радес
(19–8)

18 јануари 2006
18:30
Египет   32–23   Мароко 7 ноември, Радес
(16–12)

Натпревар за 3 место

уреди
19 јануари 2006
18:30
Мароко   26–25   Ангола Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(12–15)

Финале

уреди
20 јануари 2006
20:30
Тунис   26–21   Египет 7 ноември, Радес
(13–10)

Табела

уреди
Екипата се квалификува за Светското првенство
Место Екипа
    Тунис
    Египет
    Мароко
4   Ангола
5   Алжир
6   Конго
7   Брег на Слоновата Коска
8   Габон
9   Камерун
10   Нигерија
11   ДР Конго

Медалист

уреди
 Шампион

 

 
Тунис
7-ма титула

Наводи

уреди
  1. „Men Handball XVII Africa Championship 2006 - Tunisia“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.