Трка околу Фландрија 2020

104. издание на велосипедската трка
Трка околу Фландрија 2020
Детали за трката
Издание104. Трка околу Фландрија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 1.UWT
Датум18 октомври 2020
Растојание241 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеАнтверпен
ОдредиштеАуденарде
Екипи25
Возачи на почеток172
Возачи на крај111
Просечна брзина42,112 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Матје ван дер Пул (Алпесин-Феникс)
ВторопласиранBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
ТретопласиранNOR Александер Кристоф (ОАЕ Емирати)
◀20192021▶
Документација

Трка околу Фландрија 2020 — 104. издание на велосипедската еднодневна трка Трка околу Фландрија, која се одржала на 18 октомври како дваесетти настан во сезоната на Светската турнеја. Трката започнала во Антверпен и завршила во Ауденарде, Белгија, протегајќи се на 241 километар.[1] Матје ван дер Пул од Холандија ја освоил трката пред Белгиецот Ваут ван Ерт.[2]

Трката првично била закажана да се одржи на 5 април 2020 година како 14. настан во сезоната на Светска турнеја, но била одложена поради пандемијата на КОВИД-19[3] На 17 март 2020 година организаторите на трката објавиле дека трката нема да се одржи на планираниот датум; на 5 мај била повторно закажана за 18 октомври. Машката трка била малку намалена во растојание поради непредвидениот крај на сезоната и со цел да одговори на интензивниот октомвриски распоред.[1]

Екипи уреди

Бидејќи Трката околу Фландрија е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Шест професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Поредок уреди

Завршен пласман уреди

[6]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс5ч 43' 22
2.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
3.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 8
4.   Антони Тиржис Тотал Директ Енержи+ 8
5.   Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ+ 8
6.   Димитри Клајс Кофидис+ 8
7.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 8
8.   Дилан ван Барле Инеос Гренадиерс+ 8
9.   Џон Дегенколб Лото-Судал+ 8
10.   Тиш Бенот Тим ДСМ+ 8
11.   Дилан Тенс Бахреин-Мекларен+ 8
12.   Флоријан Сенешал Декојнинк-Квик Степ+ 8
13.   Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 8
14.   Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 8
15.   Ксандро Мерис Сиркус-Ванти Гобер+ 8
16.   Алберто Бетиол ЕФ Про Сајклинг+ 8
17.   Сеп Ванмарке ЕФ Про Сајклинг+ 16
18.   Јаспер де Бејст Лото-Судал+ 2' 41
19.   Нилс Полит Израел старт-ап нејшн+ 2' 41
20.   Свен Ерик Бистрем ОАЕ Емирати+ 2' 41
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Farrand, Stephen. „Flemish Classics reduced in length to help riders race intense October campaign“. cyclingnews.com. Посетено на 16 June 2020.
  2. „Tour of Flanders: World champion Julian Alaphilippe crashes as Mathieu van der Poel wins“. BBC Sport. Посетено на 18 October 2020.
  3. „Tour of Flanders will not take place on 5 april | Ronde van Vlaanderen | Flanders Classics“. Flanders Classics. 2020-03-17. Архивирано од изворникот на 2020-03-17. Посетено на 19 March 2020.
  4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  5. „Ronde van Vlaanderen 2020 Startlist“. procyclingstats.com. Посетено на 22 January 2020.
  6. „Трка околу Фландрија 2020“. ProCycling.

Надворешни врски уреди