Македонија во 2009 година

Република Македонија во 2009 година

Грбот на Македонија до 16 ноември
Грбот на Македонија по 16 ноември

Години : 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012

Водачи

уреди

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди
 
Ѓорге Иванов, нов претседател на Македонија
 
Основана партијата „Обединети за Македонија“
 
Грб на претседателот на Македонија
  • 3/4 април - Во периодот од 3-4 април 2009 година се одржа Јубилејниот Самит на НАТО (60 години НАТО) во Стразбур (Франција) и Кел (Германија). Иако Република Македонија не доби можност да учествува на Самитот, во чл. 22 од Финалната Декларација од Самитот НАТО, Северно-атлантскиот совет уште еднаш се повика на договорот од Самитот во Букурешт, за упатување покана за Република Македонија веднаш штом ќе биде најдено заедничко прифатливо решение за името во рамки на ОН. НАТО ќе продолжи и натаму да дава поддршка и асистенција на реформските напори на Владата на Република Македонија. НАТО исто така ја поздрави скорешната одлука на Република Македонија да ја зголеми својата контрибуција во ИСАФ.[2]
  • 5 април - Втор круг од Претседателските и Локалните избори во Македонија. Ѓорге Иванов избран за нов претседател на Македонија.

јуни

уреди
  • 18/19 јуни - Во Брисел се одржа Шестиот состанок на Комитетот за стабилизација и асоцијација.

јули

уреди
  • 15 јули - Европската комисија препорача укинување на визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора од 1 јануари 2010 година.

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди
  • 13 октомври - Се одржа состанок Република Македонија со Високиот политички комитет на НАТО (зајакнат), на кој беше претставен текстот на Годишната национална програма на Република Македонија за 2009-2010 година за членство во НАТО, како дел од 11-от циклус на Акциониот план за членство во Алијансата.
  • 14 октомври - Европската комисија препорача почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ[3].

ноември

уреди

декември

уреди

Култура

уреди

Музика

уреди
 
Next time на Евровизија 2009

Книги и списанија

уреди
 
Македонска енциклопедија

Филм и телевизија

уреди

Објекти

уреди
 
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Злести

Останато

уреди
  • Кока-Кола од Македонија прогласена за најдобра кока произведена во целиот свет.

Спорт

уреди

Фудбал

уреди
1 април 2009
20:45 UTC+2
Холандија   4 – 0   Македонија Амстердам Арена, Амстердам
Гледачи: 47,750
Судија: Петер Расмусен (Данска)
Кујт   16'41'
Хунтелар   25'
Ван дер Варт   88'
Report

6 јуни 2009
17:45 UTC+1
Македонија   0 – 0   Норвешка Филип II Арена, скопје
Гледачи: 7,000
Судија: Паоло Таглиавенто (Италија)
Report

10 јуни 2009
17:45 UTC+1
Македонија   2 – 0   Исланд Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 7,000
Судија: саид Енџими (Франција)
Стојков   10'
Ивановски   86'
Report

5 септември 2009
15:00 UTC+1
Шкотска   2 – 0   Македонија Хамден Парк, Глазгов
Гледачи: 50,214
Судија: Волфганг Старк (Германија)
Браун   56'
МекФаден   80'
Report

9 септември 2009
20:30 UTC+2
Норвешка   2 – 1   Македонија Улевал , Осло
Гледачи: 14,776
Судија: Бруно Паиксао (Португалија)
Хелштад   2'
Џ. Рисе   25'
Report Грнчаров   79'

* Пријателски натпревари

11 02 2009
15:00
Молдавија   1 – 1   Македонија Мардан, Анталија Турција
Гледачи: 500
Судија: Салиј Павел (Казахстан)
Андронич Валери   61' Report Пандев Горан   85'

12 08 2009
21:30
Македонија   2 – 3   Шпанија Арена Филип 2, Скопје
Гледачи: 25,000
Судија: Питер Винк (Холандија)
Пандев Горан   8'33' Report Торес фернандо   84'
Пике Жерард   54'
Риера Алнерт   56'

11 10 2009
15:00
Македонија   2 – 1   Катар Арена Филип 2, Скопје
Гледачи: 5,000
Судија: Георгиев Цветан (Бугарија)
Пандев Горан   25'40' Report Муса Харун   24'

14 11 2009
13:00
Македонија   3 – 0   Канада Младост, Струмица
Гледачи: 3,500
Судија: Генов Антон (Бугарија)
Седловски Гоце   48'
Пандев Горан   62' (пен..)пен'
Report

18 11 2009
15:30
Иран   1 – 1   Македонија Азади, Техеран
Гледачи: 1,500
Судија: Моради Масуд (Иран)
Тејмуран Андроник   36' Report Пандев Горан   49'

Кошарка

уреди

* Европско првенство во кошарка 2009. Македонија го освои 9 место.

7 септември
16:30
Извештај   Македонија 54 – 86   Грција    Хала Арена, Познањ
Гледачи: 1,900
Судии: Иво ДОлинек (ЧЕШ), Илија Белошевиќ (СРБ), Јакуб Замојски (ПОЛ)
Четвртини: 13–28, 15–24, 9–17, 17–17
Пое: Мејси 12
Ско: Гечевски 6
Дод: Стефанов 4
Пое: Спанулис 17
Ско: Бурусис 8
Дод: Калатес 5
8 септември
16:30
Извештај   Израел 79 – 82   Македонија    Хала Арена, Познањ
Гледачи: 1,600
Судии: Илија Белошевиќ (СРБ), Даниел Хиерецуело (ШПА), Матеј Болтауцер (СЛО)
Четвртини: 19-17, 20-23, 16-20, 24-22
Пое: Бурнштејн 25
Ско: Мекел 7
Дод: Бурнштејн, Елијаху 4
Пое: Антиќ 19
Ско: Стефанов 8
Дод: Стефанов 4
9 септември
16:30
Извештај   Македонија 71 – 81   Хрватска    Хала Арена, Познањ
Судии: Иво Долинек (ЧЕШ), Даниел Хиерецуело (ШПА), Матеј Болтауцер (СЛО)
Четвртини: 26-20, 22-14, 13-22, 10-25
Пое: Стефанов, Соколов, Мејси 12
Ско: Антиќ, Мејси 10
Дод: Стефанов 5
Пое: Вујчиќ 12
Ско: Рожиќ 6
Дод: Планиниќ 7
11 септември
21:00
Извештај   Франција 83 – 57   Македонија    Спортска сала Лужничка, Бидгошч
Гледачи: 2,000
Судии: Ромуалдас Бразаускас (ЛИТ), Дамир Јавор (СЛО), Енгин Кенерман (ТУР)
Четвртини: 24–9, 25–9, 18–17, 16–22
Пое: Пјетрус, Коло 14
Ско: Траоре 6
Дод: Диао 4
Пое: Гечевски, Соколов, Мејси 9
Ско: Самарџиски 8
Дод: В. Стефанов, Гечевски, Мираковски, Р. Стефанив, Антиќ, Самарџиски, Мејси 1
September 13
15:45
Извештај   Македонија 86 – 75   Германија    Спортска сала Лужничка, Бидгошч
Гледачи: 2.500
Судии: Даниел Хиерезуело (ШПА), Томас Јасевичиус (ЛИТ), Матеј Болтауцер (СЛО)
Четвртини: 18–14, 18–22, 26–14, 24–25
Пое: Стефанов 25
Ско: Гечевски, Антиќ 6
Дод: Мираковски 3
Пое: Штајнгер 14
Ско: Шулце 7
Дод: Шафарцик 5
15 септември
15:45
Извештај   Русија 71 – 69   Македонија    Спортска сала Лужничка, Бидгошч
Гледачи: 2,000
Судии: Хуан Артеага (ШПА), Миливоје Јовчиќ (СРБ), Енгин Кенерман (ТУР)
Четвртини: 14–10, 19–19, 16–20, 22–20
Пое: Мозгов 25
Ско: Мозгов 11
Дод: Понкрашов 7
Пое: Антиќ 19
Ско: Антиќ 10
Дод: Стефанов 4

Ракомет

уреди
17 јануари
19:30
  Македонија 24 – 25   Тунис Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 3.500
Судии: Какадор, Николау (ПОР)
К. Лазаров 9 (14–13) Tej 6
  3×  Извештај   4×  1× 
18 јануари
15:30
  Алжир 19 – 32   Македонија Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 2.000
Судии: Ѓединг, Хансен (ДАН)
Чехбур 6 (8-16) К. Лазаров 9
  3×  Извештај   3× 
19 јануари
15:30
  Полска 29 – 30   Македонија Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 1.500
Судии: Какадор, Николау (ПОР)
М. Левски, Бјелецки 7 (15-16) К. Лазаров 13
  3×  Извештај   4× 
21 јануари
17:30
  Македонија 23 – 33   Германија Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 3,800
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
К. Лазаров 9 (14–13) Гландорф 9
  3×  1×  Извештај   3×  1× 
22 јануари
15:30
  Македонија 36 – 30   Русија Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 4,000
Судии: Ѓединг, Хансен (ДАН)
К. Лазаров 13 (15–14) Игропуло 13
10×  3×  1×  Извештај   3× 
24 јануари 2009
15:30
Македонија   27 – 29   Норвешка Сала Крешимир Косиќ, Задар
Гледачи: 4,500
Судии: Какадор, Николау (ПОР)
К. Лазаров 9 (13–16) Тведен 10
  4×  Извештај   4×  1× 
25 јануари 2009
20:15
Данска   32 – 24   Македонија Сала Крешимир Косиќ, Задар
Гледачи: 5,500
Судии: Лазар, Реверет (ФРА)
Кристијансен 8 (13–12) К. Лазаров 8
  3×  Report   3× 
27 јануари 2009
15:30
Македонија   28 – 32   Србија Сала Крешимир Косиќ, Задар
Гледачи: 3,500
Судии: Крстиќ, Љубиќ (СЛО)
К. Лазаров 7 (16–15) Илиќ 8
  3×  Report   3×  1× 

Ватерполо

уреди
20 јули 2009
19:40   Македонија 4 - 6   Романија Репорт
22 јули 2009
17:00   САД 13 - 6   Македонија Report
24 јули 2009
21:00   Македонија 5 - 12   Италија Репорт

Починати

уреди
 
Боре Ангеловски
 
Георги Василевски

Родени

уреди

Наводи

уреди
  1. www.macedonianembassy.org
  2. [1]
  3. „EК препорача почеток на преговори со Македонија“. Deutsche Welle. 14 октомври 2009. Посетено на 2011-01-01.