Ѓорѓи Крстевски (пејач)

За други значења видете на појаснителната страница за Ѓорѓи Крстевски

Ѓорѓи Крстевски (Скопје, 3 септември 1981) е македонски изведувач, композитор, текстописец, аранжер и продуцент.

ЖивотописУреди

Крстевски е роден на 3 септември 1981 година во Скопје. Своето деби го имал во 1997 година, на фестивалот Тинс хит, каде со извесна Бил­јана ја отпеал песната Само за тебе. Прв посериозен сингл, кој станал хит, била баладата Без тебе, а истата 1999 годи­на од работилницата на Ѓорѓи излегла и песната Ти си..Потоа следувале Таму некаде, во 2000 година, за која бил снимен и видео-спот, а веќе наредната година тој ја промовирал песната Си­мона. Соработка со поп-дивата Калиопи, Крстевски ја остварил во 2002 го­дина, кога на домашниот избор за Песна на Евовизија тој ја пееше нејзината композиција Песна за тебе. Во 2002 година покрај настапот на фестивалот во Зеница, во ете­рот бил лансиран новиот сингл Крај на..., а во октомври уште една балада – Засекогаш твој. Во почетокот на 2004 година, тој со Валентино Скендеровски, во негово­то студио Enterprise, Ѓорѓи го снимил својот нов албум, на кој, покрај деветте нови песни, се нашла и српската верзија на Несудена, премиерно изведена во 2003 година, на фестивалот во Бања Лука. Живее во Скопје.

ДискографијаУреди

НаводиУреди

  1. Маја Миленковиќ Беќковиќ (01.02.2008). "Ѓорѓи Крстевски -Во името на љубовта". Македонска музичка мрежа. Посетено на 2011-01-09. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. "Засекогаш". Македонска музичка мрежа. Посетено на 2011-01-09.
  3. Милена Атанасоска Манасиева (01.07.2009, 15:39). "ЃОРЃИ КРСТЕВСКИ ГО ПРОМОВИРА ТРЕТОТО ИЗДАНИЕ". Дневник. Посетено на 2011-01-09. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врскиУреди