Шмизла (скулптура во Скопје)

Шмизла претставува бронзена скулптура на жена со мобилен телефон, сместена во самиот центар на Скопје, поточно на улицата „Македонија“ спроти Домот на АРМ[1] Автор на скулптурата е уметникот Димитар Филиповски[2] и свечено била поставена на 18 јануари 2009 година.[3]

Поглед кон скулптурата навечер

Оваа скулптура е дел од проектот на Министерството за култура за поставување 35 скулптури во центарот на Скопје.[4]

Наводи

уреди
  1. Ризвановиќ, Сеад. „Промовирани четирите скулптури поставени во центарот на Скопје“. А1. Посетено на 2011-08-03.
  2. „Поставени скулптурите „Мачка", „Шмизла", „Девојче" и „Заљубени" во Скопје“. Утрински Весник. 20 јануари 2009. Посетено на 2011-08-03.
  3. „Шмизла ќе ги шмека скопјани“. Вечер. 20 јануари 2009. Архивирано од изворникот на 2009-02-24. Посетено на 2011-08-03.
  4. „ИЗБРАНИ 40 РЕШЕНИЈА ОД КОНКУРСОТ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА“. Премин. Посетено на 2011-07-26.

Надворешни врски

уреди