Обединети за Македонија

Обединети за Македонија (скр. ОМ) — македонска демохристијанска политичка партија создадена во 2009 година.

Обединети за Македонија
ВодачЉубе Бошкоски
Основана2009
ШтабСкопје
Идеологијацентар-десно, демохристијанска
Меѓународна припадностнема
БоиЖолта и црна
Мрежно место
http://obedinetizamakedonija.com/
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

ИсторијаУреди

Обединети за Македонија е основана од страна на Љубе Бошковски во 2009. Во 2008 година, Бошкоски се враќа во Македонија од Шевенинген, ослободен од обвинение од Хашкиот суд за воени злодела. Набргу потоа Бошкоски неможејќи да најде заеднички јазик за соработка во рамките ВМРО-ДПМНЕ, тој се дистанцира од партијата и на претседателските избори во 2009 настапува како единствен независен кандидат, промовирајќи се и како критичар на власта и Никола Груевски и освојува околу 150 илјади гласови. По изборите Бошкоски ја формира Обединети за Македонија. Мисијата на партијата е да го подобри животот на сите граѓани и во најбрз можен рок да се оствари членството на Македонија во НАТО и ЕУ.

На 29 мај 2009 во Скопје се одржува основачко собрание на партија „Обединети за Македонија“. Нејзин основач и лидер е Љубе Бошкоски.[1] Претседателот на Обединети за Македонија е уапсен на 6 јуни 2011 година, ден по парламентарните избори. Неговото апсење и пресуда е третирано како политички мотивирано од повеке домашни и меѓународни релевантни организации. По излегувањето на Бошкоски од затвор партијата настапила во коалиција со ВМРО-НП и Достоинство под името „ВМРО за Македонија“ и освоила 25 илјади гласови на парламентарните избори во 2016. Претседател на партискиот подмладок „Обединета младина на Македонија“ е Михаил Новковски.

СимболУреди

Партискиот симбол е црн лав поставен на жолто златен штит, кој претставува хералдичка стилизација на традиционалниот земски грб на Македонија.

НаводиУреди

  1. Чомовски, Александар (29 мај 2009). „„Обединети за Македонија" - нова партија во Македонија“. Deutsche Welle. Посетено на 2009-11-11.

Надворешни врскиУреди