Ристе Стефанов (роден на 30 август 1981 во Кавадарци) — македонски поранешен кошаркар и репрезентативец. Тој играл на позицијата бек.

Ристе Стефанов
ПозицијаБек
Висина1,98 м
Тежинакг
Роден30 август 1981(1981-08-30)(42 г.)
Кавадарци, СР Македонија, СФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера1998–2015
Клубови
1998–2000Тиквеш
2000–2001МЗТ Аеродром
2001Олимпија
2001–2002Балкан Стил
2002-2003Бешикташ
2003–2005Работнички
2005–2009Академик
2019-2010АЕК Атина
2010-2011Сан Северо
2011МЗТ Аеродром
2012Илијакос
2014Фени Индустри
2014-2015Работнички
Репрезентација
Инфо од: 05.08.2018.

Играчка кариера

уреди

Тој бил соиграч на Перо Антиќ во Лукоил Академик, и заедно го освоиле домашното првенство во Бугарија во сезоната 2007/2008, со скор од 40 победи и 0 порази.

Во јануари 2012, Стефанов, преку раскин на договорот, го напуштил МЗТ Аеродром.[1]

За сезоната 2014/15, Стефанов потпишал за Работнички.[2] Со Работнички, Стефанов го освоил Купот 2015. Потоа, во април, Стефанов го напуштил Работнички.[3]

Останата кариера

уреди

Во август 2018, Стефанов престанал да е тренер на М-16 генерацијата на Работнички.[4]

Успеси

уреди

Титули во Првенството

уреди

Титули во Купот

уреди

Наводи

уреди
  1. „Стефанов пред заминување од МЗТ“. ekipa.mk. 6 јануари 2012. Посетено на 5 август 2018.[мртва врска]
  2. „Ристе Стефанов пред камбек во Работнички“. ekipa.mk. 25 август 2014. Архивирано од изворникот на 2020-02-12. Посетено на 5 август 2018.
  3. „Стефанов го напушти Работнички“. sport.com.mk. 25 август 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 5 август 2018.
  4. „Ристе Стефанов повеќе не е дел од тренерскиот тим на Работнички!“. sportmedia.mk. 21 август 2018. Посетено на 25 август 2018.

Надворешни врски

уреди