Ацо Стојков

македонски фудбалер

Ацо Стојков (Струмица, 29 април 1983) — македонски професионален фудбалер, член на ФК Вардар и на македонската репрезентација со 17 натпревари и четири постигнати погодоци. Игра на позицијата напаѓач.

Ацо Стојков
Лични податоци
Роден на 29 април 1983(1983-04-29)(41 г.)
Роден во Струмица, СФРЈ
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Работнички
Младинска кариера
2001–2002 ФК Интер
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2001 ФК Беласица 15 (7)
2001–2005 ФК Интер 0 (0)
2002–2003Специја 14 (0)
2003–2004ФК Гурник Забже 5 (1)
2004Кастел ди Сангро 8 (1)
2004–2005ФК Андрија 20 (2)
2005–2006 ФК Лувиер 14 (7)
2006 ФК Партизан 0 (0)
2006–2008 ФК Дебрецен 20 (6)
2008–2009ФК Нирегхаза 25 (6)
2009–2012 ФК Арау 68 (22)
Репрезентација
1999 Македонија Македонија U17 5 (2)
Македонија Македонија U18 2 (1)
Македонија Македонија U19 2 (0)
Македонија Македонија U21 13 (4)
2002– Македонија Македонија 41 (5)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 3 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 август 2010