Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009

Првата фудбалска лига на Македонија 2008/2009 - 17. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Шампион во таа сезона бил Македонија Ѓорче Петров и со тоа обезбедил место во втората рунда од квалификациите за УЕФА Лига на шампиони. Второто место го освоил Милано со што освоил место во втората рунда од квалификациите за УЕФА купот. Ренова со третото место обезбедила пласман во првата рунда од квалификациите за УЕФА купот. Башкими се повлекол од првенството поради финансиски причини.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2008–09
ПрвациМакедонија Ѓ.П.
ИспаднатиНапредок
Лига на ШампиониМакедонија Ѓ.П.
Лига ЕвропаМилано
Ренова
Работнички (преку домашниот куп)
Одиграни натпревари165
Постигнати голови380 (2.3 по натпревар)
Најдобар стрелецИвица Глигоровски (14)
Најголема победа домаСилекс 7–1 Напредок (16 ноември 2008)
Најголема победа на гостиСилекс 0–3 Металург (18 април 2009)
Натпревар со најмногу головиСилекс 7–1 Напредок (16 ноември 2008)

Унапредување и отпаѓање

уреди
Пред почетокот на сезоната 2008/09

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2007/08

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2007/08

По крајот на сезоната 2008/09

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2008/09

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2008/09

Екипи

уреди
Местоположба на екипите во сезоната 2008-09
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Вардар Скопје Градски стадион Скопје 18,104
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Металург Скопје Стадион Железарница 4,000
Милано Куманово Милано Арена 7,000
Напредок Кичево Градски стадион Кичево 5,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 8,000
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Работнички Скопје Градски стадион Скопје 18,104
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 12,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 5,000
Хоризонт Турново Турново Стадион Кукуш 1,500


Табела

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Македонија Ѓорче Петров (C) 30 17 10 3 46 15 +31 61 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Милано 30 17 4 9 48 35 +13 55 Пласман во Лига Европа - втора квалификациска рунда
3 Ренова 30 14 12 4 41 26 +15 54 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
4 Работнички[lower-alpha 1] 30 13 8 9 40 25 +15 47 Пласман во Лига Европа - втора квалификациска рунда
5 Вардар 30 11 12 7 35 23 +12 45
6 Хоризонт Турново 30 9 10 11 25 39 −14 37
7 Силекс 30 9 9 12 38 41 −3 36
8 Победа 30 8 8 14 31 47 −16 32
9 Металург (O) 30 6 11 13 25 35 −10 29 Пласман во баражот за опстанок
10 Пелистер (O) 30 7 7 16 25 42 −17 28
11 Напредок (R) 30 4 9 17 26 52 −26 21 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
Башкими (R) 0 0 0 0 0 0 0 0 Откажано учество / Распадната екипа[lower-alpha 2]
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Работнички обезбедил пласман во Лига Европа - втората квалификациска рунда бидејќи го освоил Купот на Македонија 2008/2009.
  2. Башкими го откажал учеството пред почетокот на сезоната поради финансиски проблеми.


Бараж за опстанок

уреди
13 јуни 2009
16:30 СЕЛВ
Металург 5 – 1 Брегалница 2008 Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Судија: Горан Спиркоски (Прилеп)
Ѓуриќ   10'
Илиоски   15'75'
Михајловиќ   79'
Велкоски   89'
Извештај Новаков   55'

13 јуни 2009
16:30 СЕЛВ
Пелистер 3 – 0 Шкендија 79 Стадион Младост, Струмица
Судија: Владимир Кипријановски (Скопје)
Главевски   64'68'
Димитровски   85'
Извештај

Поврзано

уреди