Момир Илиќ (српски: Момир Илић; р. 22 декември 1981 во Аранѓеловац)[1] — српски ракометар, кој игра за унгарскиот тим Веспрем. Момир Илиќ станал првиот играч во историјата на ЕХФ Лигата на Шампионите кој постигнал повеќе од 100 гола во три последователни сезони.

Момир Илиќ
Лични податоци
Роден(а) 22 декември 1981.(1981-12-22)(41 г.)
Аранѓеловац, СФРЈ СФР Југославија
Националност српско/унгарско
Спорт Ракомет
Висина 2,00 м
Тежина 204 кг
Позиција лев бек
Клупски податоци
Тековен клуб РК Веспрем
Број 13

Наводи уреди

  1. „Momir Ilić Profile“. European Handball Federation. Архивирано од изворникот на 2018-10-23. Посетено на 1 February 2012.