Споменик на Тешкото (Скопје)

Споменик на Тешкотобронзена скулптура на едно од најпознатите македонски народни ора - тешкото, сместена во самиот центар на Скопје. Се наоѓа во зеленилото во непосредна близина наСпомен-домот на Мајка Тереза на улица Македонија. Автор на ова дело е вајарот Златан Трајков. Оваа скулптура е дел од проектот на Министерството за култура за поставување 35 скулптури во центарот на Скопје.[1] Скулптурата била свечено откриена во август 2009 година[2].

Поглед кон споменикот

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „ИЗБРАНИ 40 РЕШЕНИЈА ОД КОНКУРСОТ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА“. Премин. Посетено на 2011-07-26.
  2. „Нови скулптури чекаат официјална презентација“. Утрински Весник. 7 август 2009. Посетено на 2011-07-26.[мртва врска]