КК АМАК СП е поранешен македонски кошаркарски клуб со седиште во Охрид. Клубот бил поранешен учесник во Првата македонска кошаркарска лига.

КК АМАК СП
ККАМАК-СП.jpg
Лига/
Основан2005; пред 16 години (2005)
Распаднат14 ноември 2009; пред 12 години (2009-11-14)
МестоОхрид
Бои на клуботсина и бела
ПретседателВенко Шапкар (последен)
ТренерМарјан Лазовски (последен)
Позиција 2008/09
(Прва Лига Мажи)
четвртфинале
Супер Лига 4ти
Прваци1 Куп на Македонија
1 Втора кошаркарска лига
Дресови
Kit body thinorangesides.png
Домашен jersey
Kit shorts orangesides.png
Team colours
Домашен
Kit body thinsidesonwhite.png
Гостински jersey
Team colours
Гостински


ИсторијаУреди

КК АМАК СП бил основан во 2005 година под името Талент АНД 1 и играл во спортската сала „Билјанини Извори“ во Охрид. Клубот во сезоната 2005/2006 учествувал во Втората кошаркарска лига и го освоиле првото место, обезбедувајќи пласман во Првата кошаркарска лига. На почетокот на сезоната 2006/07 клубот бил преземен од компанијата „AMAK СП“, преземајќи го и името на спонзорот.[1] Во таа сезона клубот завршил на седмото место при што играл плеј-аут. Во сезоната 2007/08, АМАК СП го освоил високото трето место, додека во 2009 биле победници на Купот на Македонија.[2] Во сезоната 2009/10, по само 6 одиграни кола, АМАК СП се распаднал и со тоа го откажал учеството во Првата лига поради финансиски причини.[3]

Историја на клупското имеУреди

 • 2005-2006: КК Талент АНД 1
 • 2006-2009: КК АМАК СП

ПостигнувањаУреди

Поважни поранешни играчиУреди

 •   Слободан Агоч
 •   Александар Антиќ
 •   Бојан Апостолов
 •   Иван Атанасовски
 •   Игор Атанасовски
 •   Славиша Богавац
 •   Ефтим Богоев
 •   Дејан Вегов
 •   Ивица Вукотиќ
 •   Младен Гамбироза
 •   Ервин Драгшиќ
 •   Владимир Георгиевски
 •   Вил Кодл
 •    Никола Куга
 •   Даниел Милановски
 •   Иван Наумовски
 •   Влатко Неделков
 •   Јордан Николовски
 •   Антони Нокс
 •   Едис Нури
 •   Игор Пенов
 •   Александар Периќ
 •   Марјан Петровски
 •   Дејан Радуловиќ
 •   Иван Саздов
 •   Александар Совковски
 •   Александар Стефановски
 •   Зоран Стојанов
 •   Војдан Стојановски
 •   Дамјан Стојановски
 •   Антоније Стојковиќ
 •   Ангел Тасевски
 •   Нинослав Тмушиќ
 •   Игор Трајковски
 •   Миливоје Трифуновски
 •   Џарид Фрај
 •   Роман Хорват
 •   Вања Цветник
 •   Мирослав Чубрило

Извор:eurobasket.com

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Спонзорство“. amac.com.mk. Посетено на 13 септември 2016.
 2. „Прва титула за АМАК СП“. utrinski.mk. 15 март 2009. Посетено на 13 септември 2016.
 3. „Згасна КК АМАК СП“. ohridnews.com. 14 ноември 2009. Посетено на 13 септември 2016.

Надворешни врскиУреди