Фелипе Алисте Лопес

Фелипе Алисте Лопес (роден на 7 август 1987 во Осаско, Саун Пауло) — бразилски фудбалер кој игра за Волфсбург во Германија, како централен бек.

Фелипе Лопес
Felipe Lopes
Лични податоци
Роден на 7 август 1987(1987-08-07)(36 г.)
Роден во Осаско, Бразил
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција централен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Волфсбург Волфсбург
Број 26
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2006 Гуарани 24 (0)
2006-2007 Андерлехт 0 (0)
2007–2012 Национал 98 (4)
2012- Волфсбург 14 (0)
2013-ВфБ Штутгарт 0 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 22 јануари 2013
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012