Антонио Ресинес (роден на 7 август 1954) — шпански глумец.

Антонио Ресинес во Берлинале 2017

Кариера уреди

Ресинес е познат по настапот во серијата „Серанови (Los Serrano)“ во која ја играл главната улога (ликот на Диего).