Дани Себалјос

(Пренасочено од Дани Себалос)

Даниел "Дани" Себалјос Фернандес (роден на 7 август 1996) — шпански фудбалер, играч од средниот ред на Арсенал, на позајмица од Реал Мадрид, и на шпанската репрезентација.

Дани Себалјос
Ceballos 15001.jpg
Себалјос во 2015
Лични податоци
Полно име Даниел Себалјос Фернандес[1]
Роден на 7 август 1996 (1996-08-07) (24 г.)[1]
Роден во Утрера, Шпанија
Држава Шпанија Шпанија
Висина 1.79 m[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Арсенал Арсенал
Број 8
Младинска кариера
2004–2009 Севиља Севиља
2009–2011 Bianco e Nero.svg Утрера
2011–2014 Бетис Бетис
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2014–2017 Бетис Бетис 98 (7)
2014 Бетис Б Бетис Б 4 (0)
2017– Реал Мадрид Реал Мадрид 35 (5)
2019–Арсенал Арсенал 14 (0)
Репрезентација
2014–2015 Шпанија Шпанија 19 13 (0)
2015–2019 Шпанија Шпанија 21 24 (6)
2018– Шпанија Шпанија 9 (1)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 3 мај 2020.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 3 мај 2020

Клупска кариераУреди

БетисУреди

Роден е во Утрета, Покраината Севиља, Себалјос се приклучи на младинскиот тим на Севиља во 2004 година, на 8 годишна возраст, но беше надвор од терените во 2009 година поради проблеми со хроничен бронхитис.[3] Тој подоцна одиграл за родниот градски клуб ЦД Утрера, и со тоа го завршил сопствениот развој во Реал Бетис по потпишувањето во 2011 година;[4] Тој потпишал професионален договор со вториот клуб на 22-ри февруари 2014 година, уште од јуниорски години .[5]

На 26 април 2014 година, дури и без да се појавува за Б-тимот, Себалјос го одиграл својот прв официјален натпревар со Андалузија' главниот тим, на како доцна замена во Ла Лига дома со загуба против Реал Мадрид.[6] На 21 декември, тој го постигна својот прв професионален гол, во побесата од 2-0 домашна над Трки де Сантандер за Сегунда првенство;[7] тој бил вклучен во 33 натпревари и постигнал пет гола за Verdiblancos за време на шампионатот, како тие се вратија на врвот ниво во првиот обид.

Реал МадридУреди

На 14 јули 2017, Реал Мадрид го најави потпишувањето на Себалјос на шест-годишен договор,[8] за обештетување од околу €18 милиони евра.[9] Тој го направил своето прво натпреварувачко деби на 16 август, во замена на Тони Крос во 80 минута од вториот натпревар на Суперкупот на Шпанија, со 2-0 домашна победа над Барселона.[10] На 23 септември, во својот прв старт, тој постигнал гол во победата од 2-1 над Депортиво Алавес.[11]

Клуб Сезоната Лига Куп1 Континентална Вкупно
Поделба Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели Апликации Цели
Betis 2013-14 Ла Лига 1 0 0 0 1 0
2014-15 Сегунда Дивизион 33 5 2 0 35 5
2015-16 Ла Лига 34 0 4 0 38 0
2016-17 30 2 1 0 31 2
Вкупно 98 7 7 0 105 7
Betis Б 2014-15 Сегунда Дивизион 4 0 4 0
Реал Мадрид 2017-18 Ла Лига 11 2 6 0 4 0 21 2
Вкупно во кариерата 113 9 13 0 4 0 130 9

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „FIFA Club World Cup UAE 2017: List of players: Real Madrid CF“ (PDF). FIFA.com. 16 December 2017. стр. 5. Посетено на 23 December 2017.
 2. „D. Ceballos“ (шпански). Real Madrid C.F. Посетено на 3 November 2017.
 3. 'Dani Nike', la perla que brilla en el Betis y dejó escapar el Sevilla ('Dani Nike', the gem who shines in Betis and who Sevilla let slip away); El Desmarque, 4 November 2014 (in Spanish)
 4. Dani Ceballos, las lágrimas de una madre por un sueño (Dani Ceballos, the tears of a mother for a dream); ABC, 28 April 2014 (in Spanish)
 5. El Betis ata a una joya con alma de entrenador (Betis ties up gem with the soul of a coach); Cuenta con la Cantera, 22 February 2014 (in Spanish)
 6. Real Betis 0–1 Real Sociedad; ESPN FC, 26 April 2014
 7. Merino se despide con un pleno y deja al Racing en descenso (Merino says goodbye undefeated and leaves Racing inside the relegation zone); Marca, 21 December 2014 (in Spanish)
 8. „Comunicado oficial: Dani Ceballos“ [Official announcement: Dani Ceballos] (шпански). Real Madrid C.F. 14 July 2017. Посетено на 14 July 2017.
 9. „Ceballos rejects Barcelona to agree six-year Real Madrid contract“. Marca. 8 July 2017. Посетено на 17 September 2017.
 10. „Real Madrid 2 Barcelona 0 (5–1 on aggregate): Woeful Barca dismissed as Zinedine Zidane's unstoppable side win Super Cup“. The Daily Telegraph. 16 August 2017. Посетено на 17 August 2017.
 11. „Tomen nota de Ceballos“ [Take note of Ceballos] (шпански). Marca. 23 September 2017. Посетено на 23 September 2017.

Надворешни врскиУреди