Артуро Тосканини (Парма, 25 март 1867 - Њујорк, 16 јануари 1957) бил италијански оперски и симфониски диригент, еден од најпознатите диригенти на сите времиња.[1],[2].

Тосканини во 1908 година

Наводи уреди

  1. „Arturo Toscanini“. Архивирано од изворникот на 2021-03-08. Посетено на 2021-02-04.
  2. „ARTURO TOSCANINI 1867 - 1957“. Архивирано од изворникот на 2021-01-20. Посетено на 2021-02-04.