Стефка Костадинова

Стефка Георгиева Костадинова (бугарски: Стефка Георгиева Костадинова; родена на 25 март, 1965 година) ― бугарска пензионирана атлетичарка коja се натпреварувала во скок во височина. Нејзиниот светски рекорд од 2,09 метри сè уште е актуелен од 1987 година. Таа била олимписки шампион во 1996 година, двапати светски шампион, и пет пати World Indoor шампион. Таа е претседателка на Бугарскиот олимписки комитет од 2005 година .[2]

Стефка Костадинова
Лични податоци
Изворно имеСтефка Георгиева Костадинова
Полно имеСтефка Георгиева Костадинива
НационалностБугарка
Роден(а)25 март 1965.(1965-03-25)(58 г.)
Пловдив, НР Бугарија
Активен период1985–1997
Висина180 см
Тежина60 КГ
Спорт
Земја Бугарија
Спортатлетика
Дисциплинискокови во височина
Професионалец од1985
Повлечен(а)1997
Успеси и титули
Олимписки игри1st (Атланта, 1996)
Најв. светски ранг1st (Рим, 1987)
Лични рекордискокови во височина
outdoor: 2.09 m (WR)
indoor: 2.06 m[1]

Рана кариера уреди

Родена е во Пловдив, Костадинова посетувала специјално спортско училиште, но за прв пат се сретнала со скокови во височина во шесто одделение (12-13 годишна возраст) додека со атлетика започнала да се занимава во Софија, на денот кога таа цитирајќи, никогаш нема да го заборави (во WorldSport интервју од 2012 година)(5 ft 4) и била информирана дека поставила светски рекорд за нејзината возраст, ист како и светскиот рекорд за возрасни жени во 1941 година.

Наводи уреди

  1. Stefka Kostadinova's IAAF profile
  2. „Radostin Kishishev opened a new soccer field in kindergarten "Andersen".