Foo Fighters (се чита: Фу фајтерс) е американски рок бенд формиран од музичарот Дејв Грол во 1995[1] после распуштањето на неговиот претходен бенд Нирвана. Бендот е именуван според изразот „foo fighter“, којшто во Втората светска војна бил користен за мистериозни воздушни феномени[2].

Foo Fighters
Foo Fighters, ноември 2007.
Животописни податоци
ПотеклоСиетл, Вашингтон,
САД САД
ЖанровиАлтернативен рок
Хард рок
Период на активност1995 — сѐ уште
ИздавачиRCA
Capitol Records
СоработнициНирвана
Sunny Day Real Estate
Scream
Мреж. местоwww.foofighters.com
Членови
Дејв Грол
Нејт Мендел
Тејлор Хокинс
Крис Шифлет
Поранешни членови
Вилијам Голдсмит
Пат Смер
Франц Стал

Бендот е познат низ целиот свет и има неколку хитови, меѓу кои This Is a Call, Everlong, Learn to Fly, All My Life, Times Like These, Best of You, DOA и The Pretender. Два од нивните албуми, There Is Nothing Left to Lose и One by One, имаат добиено Греми награди за најдобар рок албум. Бендот има добиено вкупно 4 Гремија.

Дискографија уреди

Членови уреди

  • Дејв Грол – главен вокал, ритам и главна гитара, пијано (1994–сега)
  • Нејт Мендел – бас гитара (1995–сега)
  • Тејлор Хокинс – тапани, придружен вокал (1997–сега)
  • Крис Шифлет – главна гитара , придружен вокал (1999–сега)
  • Пат Смер – ритам и главна гитара (1995–1997, 2006-сега), придружен вокал (1995–1997)
Членови што учествуваат на турнеи
  • Рами Џефри - клавијатури, пијано, хармоника, усна хармоника (2006–сега)
Бивши членови
  • Вилијам Голдсмит – тапани(1995–1997)
  • Франц Стал – гитара, придружен вокал (1997–1999)

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. Erlewine, Стивен Томас (2005). „Биографија“ Архивирано на 22 април 2001 г. allmusicguide.com (проверено на 28 април 2006)
  2. MusicBrainz contributors (2005). Foo Fighters musicbrainz.com (проверено на 28 арпил 2006)