Мартејн Кејзер

холандски велосипедист

Мартејн Кејзер (холандски: Martijn Keizer; р. 25 март 1988) — холандски професионален друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата Џамбо-Висма.[1]

Мартејн Кејзер
Кејзер на Тур де л’Ен 2013
Лични податоци
Цело имеМартејн Кејзер
Роден25 март 1988(1988-03-25)(36 г.)
Мунтендам,  Холандија
Висина1,93 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2007–2010
2011–2013
2014
2014–2017
Рабобанк Континентал Тим
Вакансолел-ДКМ
Веранкласик-Долчини
Белкин Про Сајклинг
Последна промена
24 јануари 2018

Кејзер ѝ се приклучил на професионалната континентална екипа Веранкласик-Долчини за сезоната 2014, откако неговата претходна екипа, Вакансолел-ДКМ[2], се распаднала на крајот на сезоната 2013.[3] Меѓутоа, пред да настапи на некоја трка со екипата, Кејзер ја напуштил откако му бил понуден договор од Белкин Про Сајклинг.[1]

Достигнувања

уреди
2007
1. Краен пласман Тур ду Хаут Анжу
1. Етапа 2 (ITT)
5. Краен пласман Три дена де Воклусе
2008
6. Краен пласман Тур ду Хаут Анжу
8. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
2009
7. Краен пласман Вуелта а Леон
9. Краен пласман Трка околу Турција
2010
1. Етапа 2 (ITT) Тур де Бретања
1. Пролог (ITT) Сиркуито Монтањес
3. Национално хронометарско првенство
5. Краен пласман Сиркут де Ардени
5. Краен пласман Трка Олимпија
9. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
2011
1. Букл де л’Олн
3. Национално хронометарско првенство
3. Дуо Норманд
8. Краен пласман Четири дена Динкерк
2012
8. Национално хронометарско првенство
2013
1.   Планински пласман Стер ЗЛМ Тур
7. Национално хронометарско првенство
2015
2. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
8. Краен пласман Три дена Западна Фландрија

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро 126 101 102 102 116
  Тур
  Вуелта 153 102 80 153 137

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Белкин гледа можност во Мартејн Кејзер“. Белкин Про Сајклинг. Rabo Wielerploegen. 25 февруари 2014. Архивирано од изворникот на 2014-03-01. Посетено на 25 февруари 2014.
  2. Аткинс, Бен (3 јануари 2012). „Вакансолел-ДКМ претстави дванаесет нови возачи за 2012“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 7 јануари 2012.
  3. Гаше, Никола (29 октомври 2013). „Martijn Keizer and Rick Ottema with Veranclassic-Doltcini“. Directvelo (француски). Association Le Peloton. Посетено на 21 декември 2013.

Надворешни врски

уреди