Тејлор Хокинс

Тејлор Хокинс (англиски: Taylor Hawkins, роден 7 февруари 1972 во Форт Ворт, Тексас, САД) е тапанар во американската рок група Фу Фајтерс.

Тејлор Хокинс
Хокинс со Фу Фајтерс во 2012
Биографски податоци
Родено имеОливер Тејлор Хокинс
Роден(а)февруари 17 1972 (1972-02-17) (49 г.)
ПотеклоФорт Ворт, Тексас, САД
ЖанровиАлтернативен рок, панк рок, пост-гранџ, алтернативен метал
ЗанимањаМузичар, текстописец
ИнструментиТапани, вокали, пиано, клавијатура, бас гитара, гитара, труба, виолина, флејта
Период на активност1994–денес
СоработнициФу Фајтерс, Taylor Hawkins and the Coattail Riders, Coheed and Cambria, Аланис Морисет, Еди Фишер, Anyone, Слеш, Eagles of Death Metal Chevy Metal, Васко Роси

Надворешни врскиУреди