Василиј III

(Пренасочено од Василиј III Московски)


Василиј III (руски:Василий II Васильевич Тёмный) (роден на 25 март 1479 во Москва - починал на 3 декември 1533 во Москва) бил кнез на Московското Кнежевство од 1505 до 1533. Тој имал 3 браќа: Јури (роден во 1480), Симеон (роден во 1487) и Андреј (роден во 1490), како и 5 сестри: Елена (родена и починала во 1474),Теодосија (родена и починала во 1475), уште една Елена (родена во 1476), уште една Теодосија (родена во 1485) и Евдокија (родена во 1492).

Василиј III
Кнез на Москва
Vasilii III.jpg
На престол25 март 1479 - 3 декември 1533
ПретходникИван III
НаследникИван IV
Жена
ДецаИван Василевич
Јури Василевич
ТаткоИван III
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg