Тур Даун Андер 2020

22. издание на велосипедската трка
Тур Даун Андер 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание22. Тур Даун Андер
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 2.UWT
Етапи6
Датуми21 – 26 јануари 2020
Растојание870,2 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеТанунда
ОдредиштеВилунга Хил
Екипи20
Возачи на почеток140
Возачи на крај132
Просечна брзина42,204 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Ричи Порт (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Диего Улиси (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранGER Зимон Гешке (ССС) Wikidata-logo S.svg
БодовенBEL Јаспер Филипсен (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиUSA Џои Роскопф (ССС) Wikidata-logo S.svg
МладинскиRUS Павел Сиваков (Инеос) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенGBR Инеос Wikidata-logo S.svg
◀ 20192021
Документација Wikidata-logo S.svg

Тур Даун Андер 2020 — 22. издание на велосипедската етапна трка Тур Даун Андер, која се одржала помеѓу 21 и 26 јануари како прв настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

ЕкипиУреди

Бидејќи Тур Даун Андер е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Екипата на Универзитетот на Јужна Австралија добила специјална покана за учество на трката и со тоа била заокружена главната група од 20 екипи.[3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин Мекларен
 4.   Бора-Хансгрое
 5.   ССС Тим
 6.   Кофидис
 7.   Декојнинк-Квик Степ
 8.   ЕФ Про Сајклинг
 9.   Групама-ФДЖ
 10.   Израел старт-ап нејшн
 11.   Лото Судал
 12.   Мичелтон-Скот
 13.   Мовистар
 14.   НТТ Про Сајклинг
 15.   Инеос
 16.   Џамбо-Висма
 17.   Санвеб
 18.   Трек-Сегафредо
 19.   ОАЕ Емирати
Национална екипа
 1.   УниСА-Австралија

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  21 јанТанунда – Танунда150  Сем Бенет    Сем Бенет  
2  22 јанВудсајд – Стирлинг135,8  Кејлеб Јуан    Кејлеб Јуан  
3  23 јанАнли – Паракомб131,8  Ричи Порт    Ричи Порт  
4  24 јанНорвуд – Мареј Бриџ152,8  Кејлеб Јуан    Ричи Порт  
5  25 јанГленелг – Виктор Харбор149,1  Џакомо Ницоло    Дарил Импи  
6  26 јанМекларен Вал – Вилунга Хил151,5  Метју Холмс    Ричи Порт  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ3ч 28' 54
2.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
3.   Ерик Башка Бора-Хансгрое+ 0
4.   Елија Вивијани Кофидис+ 0
5.   Андре Грајпел Израел старт-ап нејшн+ 0
6.   Кристофер Халворсен ЕФ Про Сајклинг+ 0
7.   Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
8.   Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
9.   Сем Велсфорд УниСА-Австралија+ 0
10.   Алберто Даинесе Санвеб+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Сем Бенет   Декојнинк-Квик Степ3ч 28' 44
2.   Јаспер Филипсен  ОАЕ Емирати+ 4
3.   Ерик Башка Бора-Хансгрое+ 6
4.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 7
5.   Џарад Дризнерс УниСА-Австралија+ 7
6.   Кристофер Лолес Инеос+ 8
7.   Дилан Сандерленд НТТ Про Сајклинг+ 8
8.   Нејтан Хас Кофидис+ 9
9.   Мајкл Сторер Санвеб+ 9
10.   Елија Вивијани Кофидис+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан Лото-Судал3ч 29' 01
2.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
3.   Нејтан Хас Кофидис+ 0
4.   Јаспер Филипсен  ОАЕ Емирати+ 0
5.   Фабио Фелине Астана+ 0
6.   Андреа Вендраме АГ2Р Ла Мондијал+ 0
7.   Тимо Розен Џамбо-Висма+ 0
8.   Луис Леон Санчес Астана+ 0
9.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
10.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан  Лото-Судал6ч 56' 15
2.   Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ+ 0
3.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 1
4.   Јаспер Филипсен   ОАЕ Емирати+ 4
5.   Нејтан Хас Кофидис+ 5
6.   Џарад Дризнерс УниСА-Австралија+ 7
7.   Дилан Сандерленд НТТ Про Сајклинг+ 8
8.   Кристофер Лолес Инеос+ 8
9.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 8
10.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 9
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт Трек-Сегафредо3ч 14' 09
2.   Роберт Пауер Санвеб+ 5
3.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 5
4.   Роан Денис Инеос+ 5
5.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 5
6.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 5
7.   Дилан ван Барле Инеос+ 5
8.   Зимон Гешке ССС+ 5
9.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 5
10.   Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот+ 5
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт  Трек-Сегафредо10ч 10' 24
2.   Дарил Импи  Мичелтон-Скот+ 6
3.   Роберт Пауер Санвеб+ 9
4.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 11
5.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 14
6.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 15
7.   Зимон Гешке ССС+ 15
8.   Роан Денис Инеос+ 15
9.   Дилан ван Барле Инеос+ 15
10.   Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот+ 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан Лото-Судал3ч 29' 08
2.   Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ+ 0
3.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
4.   Андре Грајпел Израел старт-ап нејшн+ 0
5.   Алберто Даинесе Санвеб+ 0
6.   Мартин Лас Бора-Хансгрое+ 0
7.   Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг+ 0
8.   Ерик Башка Бора-Хансгрое+ 0
9.   Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
10.   Михаел Меркев Декојнинк-Квик Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт  Трек-Сегафредо13ч 39' 32
2.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 3
3.   Роберт Пауер Санвеб+ 8
4.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 11
5.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 14
6.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 15
7.   Зимон Гешке ССС+ 15
8.   Роан Денис Инеос+ 15
9.   Дилан ван Барле Инеос+ 15
10.   Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот+ 23
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Џакомо Ницоло НТТ Про Сајклинг3ч 32' 45
2.   Симоне Консони Кофидис+ 0
3.   Сем Бенет Декојнинк-Квик Степ+ 0
4.   Михаел Меркев Декојнинк-Квик Степ+ 0
5.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
6.   Андре Грајпел Израел старт-ап нејшн+ 0
7.   Кристофер Халворсен ЕФ Про Сајклинг+ 0
8.   Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
9.   Фабио Фелине Астана+ 0
10.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дарил Импи  Мичелтон-Скот17ч 12' 15
2.   Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 2
3.   Роберт Пауер Санвеб+ 9
4.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 13
5.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 16
6.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 17
7.   Зимон Гешке ССС+ 17
8.   Роан Денис Инеос+ 17
9.   Дилан ван Барле Инеос+ 17
10.   Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот+ 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Метју Холмс Лото-Судал3ч 24' 54
2.   Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 3
3.   Мануеле Боаро Астана+ 4
4.   Бруно Армирали Групама-ФДЖ+ 7
5.   Мајкл Сторер Санвеб+ 7
7.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 7
8.   Зимон Гешке ССС+ 7
9.   Дилан ван Барле Инеос+ 7
10.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 23
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт  Трек-Сегафредо20ч 37' 08
2.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 25
3.   Зимон Гешке ССС+ 25
4.   Роан Денис Инеос+ 25
5.   Дилан ван Барле Инеос+ 25
6.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 30
7.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 37
8.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 46
9.   Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот+ 52
10.   Херман Пернштајнер Бахреин-Мекларен+ 54
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Тур Даун Андер 2020 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ќе ја добие охра маичката.[5] Овој пласман се сметал за најважен на Тур Даун Андер 2020 и победникот на овој пласман се смета за победник на трката.

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со сина маичка.[5] Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите 15 места на некоја етапа. За победа на етапа, возачот заработувал 15 бода, кои се намалуваат за еден бод сè до еден бод за 15. место. Бодови за пласманот исто така можеле да се добијат и на средните спринтови на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нудат бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала точкастата маичка.[5] Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања.

Четвртата маичка ја претставува пласманот за млад возач, обележан со белата маичка.[5] Овој пласман се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но само возачите кои се родени на и по 1 јануари 1995 година можеле да учествуваат во пласманот. Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно; водечка екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време. Дополнително, постоела награда за борбеност која се доделувала по етапата на возачот кој од страна на жири се сметал за „најборбен“. Победникот на наградата наредната етапа го носел црвениот број.[5]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Спринтерски пласман
 
Пласман за млад возач
 
Најборбен возач
 
Екипен пласман
1 Сем Бенет Сем Бенет Џарад Дризнерс Сем Бенет Јаспер Филипсен Џои Роскопф ОАЕ Тим Емирати
2 Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Џои Роскопф Јаспер Филипсен Лауренс де Вресе
3 Ричи Порт Ричи Порт Дарил Импи Павел Сиваков Мајлс Скотсон Мичелтон-Скот
4 Кејлеб Јуан Јаспер Филипсен Лауренс де Вресе
5 Џакомо Ницоло Дарил Импи Мадс Педерсен
6 Метју Холмс Ричи Порт Лук Роу Тим Инеос
На крај Ричи Порт Џои Роскопф Јаспер Филипсен Павел Сиваков недоделена Тим Инеос

Список на учеснициУреди

НаводиУреди

 1. „UCI reveals the calendars for the 2020 UCI WorldTour and UCI Women's WorldTour“. UCI. Посетено на 13 октомври 2019.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Teams and Riders – Men's“. Тур Даун Андер. Посетено на 20 јануари 2020.
 4. „Тур Даун Андер 2020“. ProCycling.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 „Winner Categories“. Tour Down Under. Events South Australia. Архивирано од изворникот на 14 јануари 2019. Посетено на 14 јануари 2019.

Надворешни врскиУреди