Тур Даун Андер 2019

21. издание на велосипедската трка
Тур Даун Андер 2019
Детали за трката
Издание21. Тур Даун Андер
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи6
Датуми15 – 20 јануари
Растојание857,8 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеАделаида
ОдредиштеВилунга Хил
Екипи19
Возачи на почеток133
Возачи на крај129
Просечна брзина41,82 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникRSA Дарил Импи[1] (Тим Џејко АИУла)
ВторопласиранAUS Ричи Порт (Трек-Сегафредо)
ТретопласиранNED Ваут Пулс (Инеос Гренадиерс)
БодовенNZL Патрик Бевин (ССС Team)
ПланинскиAUS Џејсон Леа (УниСА-Австралија)
МладинскиAUS Крис Хамилтон (Тим ДСМ)
ЕкипенUAE ОАЕ Емирати
◀20182020▶
Документација

Тур Даун Андер 2019 — 21. издание на велосипедската етапна трка Тур Даун Андер, која се одржала помеѓу 15 и 20 јануари како прв настан во сезоната на Светската турнеја.[2][3]

По првпат во историјата на трката,[4] минатогодишен победник успеал да ја одбрани својата титула, како што успеал возачот на Мичелтон-Скот, Дарил Импи од Јужна Африка, кој ја освоил трката последниот ден. Импи доцнел зад Новозеланѓанецот Патрик Бевин (Ванти-Гобер) седум секунди на етапата, но Бевин изгубил скоро шест минути поради здобиените повреди од падот претходниот ден.[5] Иако Импи завршил трет на етапата зад Австралиецот Ричи Порт од Трек-Сегафредо – кој ја освоил етапата на Вилунга шеста година по ред[6] – и возачот на Тим Скај, Ваут Пулс од Холандија, Импи го освоил генералниот пласман и водечката маичка со тринаесет секунди од Порт,[7] додека Пулс доцнел уште четири секунди (поради бонус секунди на целта) за трето место.

И покрај тоа што не ја освоил трката, Бевин ја освоил сината маичка за спринтерскиот пласман.[8] Во другите пласмани на трката, возачот на УниСА-Австралија, Џејсон Леа го предводел планинскиот пласман од почетокот до крајот,[9] додека Крис Хамилтон, исто така од Австралија, ја освоил белата маичка во пласманот за млад возач за Тим Санвеб,[10] завршувајќи на шестото место на крајот, откако маичката го менувала предводникот секој ден на трката. Екипниот пласман го освоиле ОАЕ Тим Емирати, кои воделе во пласманот од почетокот, остварувајќи една етапна победа – победа на Јаспер Филипсен, кој го имал својот прв настап со екипата.[11]

Екипи

уреди

Бидејќи Тур Даун Андер е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[12] Екипата на Универзитетот на Јужна Австралија добила специјална покана за учество на трката и со тоа била заокружена главната група од 19 екипи.[13] Секоја екипа имала право на седум возачи, со што имало вкупно 133 учесници.[14]

Помеѓу учесниците имало шестмина претходни победници, двајца од нив – Камерон Мајер и бранителот на титулата Дарил Импи – настапувале за екипата Мичелтон-Скот.[15] Други претходни победници биле: Луис Леон Санчес (Астана), возачот на Бахреин-Мерида, Роан Денис, Том-Јелте Слагтер од Тим Дименжн Дата и возачот на Трек-Сегафредо, Ричи Порт.[14]

Покрај Мајер и Импи, во Мичелтон-Скот бил Метју Хејман, кој објавил во септември 2018 година дека ќе се повлече од професионалните трки по Тур Даун Андер 2019.[16]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Национална екипа
 •   УниСА-Австралија

Рута

уреди

Рутата за Тур Даун Андер 2019 била објавена на почетокот на август 2018 година и била сконцентрирана околу градот Аделаида во Јужна Австралија. Имало шест друмски етапи, без хронометри,[17] а трката ќе заврши со искачување на Вилунга по првпат.[17] Два дена пред почетокот на трката, имало критериум, Пиплс Чојс Класик, кој се одржал во паркот Римил и бил наменет за спринтерите.[18] Бил освоен од Кејлеб Јуан (Лото-Судал) во спринтерска завршница.[19][20]

По Пиплс Чојс Класик било објавено дека втората етапа ќе биде скратена поради најавените високи температури.[21] Првично најавена за 149 километри,[22] етапата била скратена на 122,1 километар; дел од рутата помеѓу Маунт Плисант и Спрингтон преку Вилијамстаун била пренасочена.[23] Следното утро била направена за завршницата на воведната етапа во Порт Аделаида, откако завршниот круг од 3,4 километри бил отстранет поради најавениот силен ветар.[24]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  15 јанНорт Аделејд – Порт Аделејд
 
рамна етапа
129  Елија Вивијани    Елија Вивијани  
2  16 јанНорвуд – Ангастон
 
рамна етапа
122,1  Патрик Бевин    Патрик Бевин  
3  17 јанЛобетал – Урадла
 
ридеста етапа
146,2  Петер Саган    Патрик Бевин  
4  18 јанАнли – Ателстон
 
среднопланинска етапа
129,2  Дарил Импи    Патрик Бевин  
5  19 јанГленелг – Страталбин
 
рамна етапа
149,5  Јаспер Филипсен    Патрик Бевин  
6  20 јанМекларен Вал – Вилунга Хил
 
среднопланинска етапа
151,5  Ричи Порт    Дарил Импи  

Етапи

уреди

Етапа 1

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани Судал Квик-Степ3ч 19' 47
2.   Макс Валшајд Тим ДСМ+ 0
3.   Јакуб Маречко ССС Team+ 0
4.   Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
5.   Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
6.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
7.   Кристофер Халворсен Инеос Гренадиерс+ 0
8.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
9.   Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
10.   Даниел Хуелгор Групама-ФДЖ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани   Судал Квик-Степ3ч 19' 37
2.   Макс Валшајд Тим ДСМ+ 4
3.   Патрик Бевин ССС Team+ 5
4.   Мајкл Сторер  Тим ДСМ+ 5
5.   Јакуб Маречко ССС Team+ 6
6.   Џејсон Леа  УниСА-Австралија+ 8
7.   Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 10
8.   Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 10
9.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 10
10.   Кристофер Халворсен Инеос Гренадиерс+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Патрик Бевин ССС Team3ч 14' 31
2.   Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
3.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4.   Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
5.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
6.   Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
7.   Елија Вивијани   Судал Квик-Степ+ 0
8.   Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 0
9.   Кил Рајнен Трек-Сегафредо+ 0
10.   Кристофер Халворсен Инеос Гренадиерс+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Патрик Бевин  ССС Team6ч 34' 03
2.   Елија Вивијани  Судал Квик-Степ+ 5
3.   Кејлеб Јуан  Лото-Судал+ 9
4.   Макс Валшајд Тим ДСМ+ 9
5.   Артјом Захаров Астана Казахстан Тим+ 9
6.   Џејсон Леа  УниСА-Австралија+ 10
7.   Мајкл Сторер Тим ДСМ+ 10
8.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 10
9.   Јакуб Маречко ССС Team+ 10
10.   Хајме Кастрилјо Мовистар+ 12
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Бора-Хансгрое3ч 46' 06
2.   Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 0
3.   Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 0
4.   Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
5.   Патрик Бевин  ССС Team+ 0
6.   Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 0
7.   Рубен Гереиро Катјуша-Алпесин+ 0
8.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 0
9.   Крис Хамилтон Тим ДСМ+ 0
10.   Доменико Поцовиво Бахреин Викториус+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Патрик Бевин  ССС Team10ч 20' 09
2.   Петер Саган  Бора-Хансгрое+ 1
3.   Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 9
4.   Мајкл Сторер  Тим ДСМ+ 10
5.   Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 11
6.   Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 15
7.   Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 15
8.   Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 15
9.   Крис Хамилтон Тим ДСМ+ 15
10.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дарил Импи Тим Џејко АИУла3ч 03' 27
2.   Патрик Бевин  ССС Team+ 0
3.   Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 0
4.   Рубен Гереиро Катјуша-Алпесин+ 0
5.   Рубен Фернандес Мовистар+ 0
6.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 0
7.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
8.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
9.   Крис Хамилтон Тим ДСМ+ 0
10.   Дилан ван Барле Инеос Гренадиерс+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Патрик Бевин   ССС Team13ч 23' 30
2.   Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 7
3.   Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 11
4.   Крис Хамилтон  Тим ДСМ+ 21
5.   Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 21
6.   Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 21
7.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 21
8.   Рубен Гереиро Катјуша-Алпесин+ 21
9.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 21
10.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 21
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати3ч 37' 00
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
4.   Јенс Дебишер Катјуша-Алпесин+ 0
5.   Елија Вивијани Судал Квик-Степ+ 0
6.   Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
7.   Кес Бол Тим ДСМ+ 0
8.   Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
9.   Ваут Пулс Инеос Гренадиерс+ 0
10.   Давиде Балерини Астана Казахстан Тим+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Патрик Бевин   ССС Team17ч 00' 25
2.   Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 7
3.   Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 16
4.   Рајан Гибонс  Дименжн Дата+ 26
5.   Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 26
6.   Рубен Гереиро Катјуша-Алпесин+ 26
7.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 26
8.   Крис Хамилтон Тим ДСМ+ 26
9.   Ваут Пулс Инеос Гренадиерс+ 26
10.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт Трек-Сегафредо3ч 30' 14
2.   Ваут Пулс Инеос Гренадиерс+ 0
3.   Дарил Импи Тим Џејко АИУла+ 0
4.   Роан Денис Бахреин Викториус+ 3
5.   Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 6
6.   Крис Хамилтон Тим ДСМ+ 10
7.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 15
8.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 17
9.   Том-Јелте Слагтер Дименжн Дата+ 17
10.   Дрис Девенинс Судал Квик-Степ+ 17
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман

уреди

[25]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дарил Импи  Тим Џејко АИУла20ч 30' 42
2.   Ричи Порт Трек-Сегафредо+ 13
3.   Ваут Пулс Инеос Гренадиерс+ 17
4.   Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 19
5.   Роан Денис Бахреин Викториус+ 26
6.   Крис Хамилтон  Тим ДСМ+ 33
7.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 38
8.   Рубен Гереиро Катјуша-Алпесин+ 40
9.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 40
10.   Дрис Девенинс Судал Квик-Степ+ 40
Извор: ProCyclingStats


Поредок

уреди

На Тур Даун Андер 2019 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ќе ја добие охра маичката.[26] Овој пласман се сметал за најважен на Тур Даун Андер 2019 и победникот на овој пласман се смета за победник на трката.

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со сина маичка,[26] промена од зелена боја во 2018 година. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите 15 места на некоја етапа. За победа на етапа, возачот заработувал 15 бода, кои се намалуваат за еден бод сè до еден бод за 15. место. Бодови за пласманот исто така можеле да се добијат и на средните спринтови на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нудат бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала точкастата маичка.[26] Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања.

Четвртата маичка ја претставува пласманот за млад возач, обележан со белата маичка.[26] Овој пласман се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но само возачите кои се родени на и по 1 јануари 1993 година можеле да учествуваат во пласманот. Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно; водечка екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време. Дополнително, постоела награда за борбеност која се доделувала по етапата на возачот кој од страна на жири се сметал за „најборбен“. Победникот на наградата наредната етапа го носел црвениот број.[26]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Спринтерски пласман
 
Пласман за млад возач
 
Најборбен возач
 
Екипен пласман
1[27] Елија Вивијани Елија Вивијани Џејсон Леа Елија Вивијани Мајкл Сторер Патрик Бевин ОАЕ Тим Емирати
2[28] Патрик Бевин Патрик Бевин Кејлеб Јуан Матје Ладању
3[29] Петер Саган Петер Саган Мајкл Сторер Мануеле Боаро
4[30] Дарил Импи Патрик Бевин Крис Хамилтон Томас де Гент
5[31] Јаспер Филипсен Рајан Гибонс Матје Ладању
6[32] Ричи Порт Дарил Импи Крис Хамилтон Дани ван Попел
На крај[32] Дарил Импи[7] Џејсон Леа[9] Патрик Бевин[8] Крис Хамилтон[10] нема награда ОАЕ Тим Емирати[32]

Список на учесници

уреди

Наводи

уреди
 1. (fr) Tour Down Under : Richie Porte remporte l'étape reine, Daryl Impey le classement final, lequipe.fr, 20 јануари 2019.
 2. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 3. „2019 Santos Tour Down Under Dates Announced“. Tour Down Under. Посетено на 23 октомври 2018.
 4. Бејкон, Елис (20 јануари 2019). „Impey takes his second Tour Down Under title in a row“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 20 јануари 2019.
 5. Бејкон, Елис (20 јануари 2019). „Crowdpleaser Bevin vows to return to Tour Down Under“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 20 јануари 2019.
 6. Бенсон, Даниел (20 јануари 2019). „Impey wins the 2019 Tour Down Under as Porte takes Willunga“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 20 јануари 2019.
 7. 7,0 7,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Final GC.
 8. 8,0 8,1 „Sprint Classification Stage 6“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 20 јануари 2019. Посетено на 20 јануари 2019.
 9. 9,0 9,1 „KOM Classification Stage 6“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 20 јануари 2019. Посетено на 20 јануари 2019.
 10. 10,0 10,1 „Best Young Rider Classification Stage 6“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 20 јануари 2019. Посетено на 20 јануари 2019.
 11. Еванс, Џош (19 January 2019). „Philipsen left with mixed feelings after first WorldTour victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 20 јануари 2019.
 12. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 13. „Cycling Australia announce UniSA squad for Tour Down Under“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 12 декември 2018. Посетено на 14 јануари 2019.
 14. 14,0 14,1 „Tour Down Under 2019 start list“. Cycling Weekly. TI Media. 7 јануари 2019. Посетено на 14 јануари 2019.
 15. „Defending champion Impey leads Mitchelton-Scott at Tour Down Under“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 8 јануари 2019. Посетено на 14 јануари 2019.
 16. „Hayman to retire after Tour Down Under in January“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 18 септември 2018. Посетено на 20 јануари 2019.
 17. 17,0 17,1 „2018 Tour Down Under race route revealed“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 1 август 2018. Посетено на 14 јануари 2019.
 18. „2019 Tour Down Under - People's Classic preview“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 30 декември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-01-14. Посетено на 14 јануари 2019.
 19. Бенсон, Даниел (13 јануари 2019). „Caleb Ewan wins Down Under Classic“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 14 јануари 2019.
 20. „Results: Down Under Classic“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 13 јануари 2019. Посетено на 14 јануари 2019.
 21. „Novatech Stage 2 shortened“. Тур Даун Андер. Events South Australia. 13 јануари 2019. Посетено на 14 јануари 2019.
 22. Тавернер, Стјуарт (1 август 2018). „Tour Down Under stage shake-up“. Barossa and Light Herald. Fairfax Media. Архивирано од изворникот на 2019-01-14. Посетено на 14 јануари 2019.
 23. „Novatech Stage 2“. Тур Даун Андер. Events South Australia. Архивирано од изворникот на 14 јануари 2019. Посетено на 14 јануари 2019.
 24. „Strong winds lead Tour Down Under to shorten stage 1“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 13 јануари 2019. Посетено на 14 јануари 2019.
 25. „Тур Даун Андер 2019“. ProCycling.
 26. 26,0 26,1 26,2 26,3 26,4 „Winner Categories“. Tour Down Under. Events South Australia. Архивирано од изворникот на 14 јануари 2019. Посетено на 14 јануари 2019.
 27. „Ziptrak - Stage 1 Results“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 15 јануари 2019. Посетено на 15 January 2019.
 28. „Stage 2 Results“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 16 јануари 2019. Посетено на 16 јануари 2019.
 29. „Stage 3 Results“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 17 јануари 2019. Посетено на 17 јануари 2019.
 30. „Stage 4 Results“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 18 јануари 2019. Посетено на 19 јануари 2019.
 31. „Stage 5 Results“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 19 јануари 2019. Посетено на 19 јануари 2019.
 32. 32,0 32,1 32,2 „Stage 6 Results“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 20 јануари 2019. Посетено на 20 јануари 2019.

Надворешни врски

уреди