Паул Јулиус Ројтер

Паул Јулиус Ројтер (англиски: Paul Julius Reuter), вистинско име Израел Бер Јосафат (21 јули 1816, Касел, Германија- 25 февруари 1899, Ница, Франција) бил германски новинар, основач на новинската агенција Ројтерс.

Паул Јулиус Ројтер
Роден Израел Бер Јосафат
21 јули 1816
Касел, Кассел, Електрорат на Хесен, Германија
Починал 25 февруари 1899
Ница, Франција
Националност Германец, Британец
Познат По создавањето на новинската агенција Ројтерс
Занимање новинар
Сопружник Ида Марија Елизабета Клементина Магнус
Деца Џорџ, 3-ти барон де Ројтер
Андре Ројтер
Клементина Марија

Животопис уреди

Тој бил банкарски службеник и партнер на малите концерти за публикување пред да го иницира прототипската информативна служба во Париз во 1849 година, користејќи електричен телеграф и гулаби писмоносци. Тој се преселил во Англија во 1851 година и отворил телеграфска служба за услуги на банките, посредничките куќи и водечките деловни фирми. Постепено ја проширил својата информативна служба, со здобивањето на првиот новински клиент во 1858 година. Подморските кабли му овозможиле да ја прошири својата служба на другите континенти.[1]

Наводи уреди

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 8, стр. 119