Марк Ротко (англиски: Mark Rothko), роден како Маркус Јаковлевич Роткович (руски: Ма́ркус Я́ковлевич Ротко́вич, летонски: Markuss Rotkovičs; 25 септември 190325 февруари 1970), е американски сликар со руско еврејско потекло. Иако самиот Ротко одбивал да биде поврзан со било кое движење во уметноста, тој најчесто се смета за апстрактен експресионист. Заедно со Џексон Полок и Вилем де Кунинг, тој спаѓа во редот на најпознатите повоени американски сликари.

Марк Ротко
Mark Rothko
Роден(а)Маркус Јаковлевич Роткович
25 септември 1903(1903-09-25)
Даугавпилс, Латвија
(некогашна Руска Империја)
Починал(а)25 февруари 1970(1970-02-25) (возр. 66)
Њујорк (град),САД
НационалностАмериканец
ОбразованиеСредно училиште Линколн, Портланд, Орегон
УстановаУниверзитет Јел
Познат(а) поСликар
ПравецАпстрактен експресионизам, Поле на боја
СопружникЕдит Сашар(1932–1943)
Мари Алисе "Мел" Бистлеј (1944–1970)
ПокровителиПеги Гугенхајм, Џон де Менил, Доменик де Менил
Марк Ротко во 1949 година. Музејо Бруклин, од Консуело Канага

Rothko separated tempo

Капелата Марк Ротко во Хјустон, Тексас
Марк Ротко од Олесија Александровна Денисова (2017)