Вања Илиќ (25 февруари 1993) е српски ракометар на Шарт МХБ и на репрезентацијата на Србија. Тој е помлад брат на ракометарот Немања Илиќ.[1]

Кариера

уреди

Откако играл за ПКБ, Илиќ потпишал со Партизан во јуни 2011 година.[2] Тој поминал четири сезони во клубот, пред да се пресели во странство во македонскиот Работнички.[3] Една година подоцна, Илиќ повторно се приклучил на Партизан, но брзо се врати во Македонија за да игра за скопскиот Металург.[4]

На репрезентативно ниво, Илиќ освоил сребрен медал со српскиот тим на Летната универзијада 2015 година[5] и учествувална три Европски првенства (2018, 2020 и 2022 година ) и едно Светско првенство (2019 година).

Трофеи

уреди
Партизан

Наводи

уреди
  1. „Partizanova braća sanjaju Rio“ (Serbian). novosti.rs. 29 April 2013. Посетено на 19 July 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Vanja Ilić u Partizanu“ (Serbian). novosti.rs. 14 June 2011. Посетено на 19 July 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Ilić: Vratiću se jednog dana“ (Serbian). novosti.rs. 10 August 2015. Посетено на 19 July 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Ilić iz Partizana otišao u Metalurg“ (Serbian). novosti.rs. 13 October 2016. Посетено на 19 July 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Universiade Gwangju 2015 - (Handball) Biography Overview : ILIC Vanja“. gwangju2015.com. Архивирано од изворникот на 24 March 2016.

Надворешни врски

уреди