Панче Васоски - Камџик (Тетово, 16 октомври 1924 - Тетово, 1 јуни 2003) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.[1] Пензиониран бил како директор на Музејот на тетовскиот крај.[2]

Панче Васоски
Роден 16 октомври 1924
Тетово
Починал 1 јуни 2003
Тетово
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Фросина
Време, живот
Исправи се, Делфина
Волчја ноќ
Занимање глумец

Филмографија

уреди

Васовски играл во повеќе од дваесет улоги тој во македонската филмска продукција претставувал еден од најприсутните и незаобиколиви толкувачи на помали улоги и епизоди. Учествувал во следниве филмски проекти:

Филмографија на глумецот Панче Васоски
Год. Назив Улога
1950-ти
1952 Фросина Селанец
1955 Волчја ноќ /
1958 Мис Стон /
1960-ти
1960 Капетан Леши Поручник Петровиќ
1961 Солунски атентатори /
1961 Мирно лето /
1962 Обрачун Сулејман Тенова
1964 Под исто небо /
1965 Денови на искушение Бродски
1966 До победата и по неа /
1967 Македонска крвава свадба /
1968 Планината на гневот /
1968 Брат на докторот Хомер /
1969 Републиката во пламен /
1969 Време без војна /
1970-ти
1971 Жед /
1971 Македонски дел од пеколот /
1971 Делба ТВ филм /
1972 Истрел /
1973 Смилевскиот конгрес ТВ филм /
1975 Јад /
1976 Најдолгиот пат Џевдет
1977 Најдолгиот пат ТВ серија Џевдет
1977 Исправи се, Делфина Таткото на Делфина
1979 Курирот на Гоце ТВ серија Делчо
1980-ти
1980 Време, води Пантелеј
1980 Учителот ТВ филм /
1982 Јужна патека /
1982 Време на летала ТВ филм /
1984 Опасни траг Албанец 2
1986 Климент Охридски ТВ филм /
1987 Трето доба ТВ серија /
1989 Кога меракот пее ТВ-серија
1990-ти
1992 Време, живот Трпе

Наводи

уреди
  1. Македонска енциклопедија. I. МАНУ. ISBN ISBN 978-608-203-024-1 Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).
  2. „ИН МЕМОРИАМ Панче Васовски - Камшик (1924 - 2003)“. 2 јуни 2003. Посетено на 2009-10-19.[мртва врска]

Надворешни врски

уреди