Мауро Каморанези

италијански фудбалер

Мауро Герман Каморанези (италијански: Mauro Germán Camoranesi Serra) — е поранешен италијански фудбалер и сегашен менаџер на екипата на Марибор во словенската прва лига. Тој е роден на 12 ноември 1976 година во Тандил, Аргентина.

Мауро Каморанези
Camoranesi 2016.jpg
Лични податоци
Полно име Мауро Герман Каморанези Сера
Роден на 4 октомври 1976 (1976-10-04) (46 г.)
Роден во Тандил, Аргентина
Висина 1.74
Позиција среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1995–1996 ФК Атлетико Алдосиви 31 (0)
1996–1997 Сантос Лагуна 22 (8)
1997 Монтевидео 6 (1)
1997–1998 ФК Атлетико Банфилд 38 (16)
1998–2000 ФК Круз Азул 75 (21)
2000–2002 Верона 54 (7)
2002–2010 ФК Јувентус 224 (27)
2010–2011 ФК Штутгарт 7 (0)
2011–2012 Ланус 35 (0)
2012–2014 Расинг Клуб 39 (3)
Репрезентација
2003–2010 Италија 55 (5)
Раководител на екипите
2015 Корас де Тепик
2016 Тигре
2016–2017 Тапуча
2020 Табор Сежана
2020– Марибор
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 18
06, 09 February 2021 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 20 June 2010