Матија Де Шиљо

Матија Де Шиљо (роден на 20 октомври 1992 во Милано) — италијански фудбалер, играч од одбраната на Јувентус и на италијанската репрезентација.

Матија Де Шиљо
20150616 - Portugal - Italie - Genève - Mattia De Sciglio 1.jpg
Лични податоци
Полно име Матија Де Шиљо
Роден на 20 октомври 1992 (1992-10-20) (27 г.)
Роден во Милано, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001810000001,81 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Јувентус Јувентус
Број 2
Младинска кариера
2001–2002 Кимијано
2002–2011 Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2017 Милан Милан 110 (0)
2017– Јувентус Јувентус 31 (1)
Репрезентација
2010–2011 Италија Италија 19 8 (1)
2011–2012 Италија Италија 20 5 (0)
2012–2013 Италија Италија 21 1 (0)
2013– Италија Италија 37 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 1 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 4 јуни 2012

ТитулиУреди

  МиланУреди

  ЈувентусУреди

Надворешни врскиУреди