Џакомо Бонавентура

италијански фудбалер

Џакомо Бонавентура (роден на 22 август 1989 во Сан Северино Марке, Италија) — италијански професионален фудбалер кој настапува за ФК Фјорентина, во италијанската Серија А како и за Репрезентацијата на Италија.

Џакомо Бонавентура
Џакомо Бонавентура во 2015 година
Лични податоци
Полно име Џакомо Бонавентура
Роден на 22 август 1989(1989-08-22)(34 г.)
Роден во Сан Северино Марке, Италија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Фјорентина Фјорентина
Број 5
Младинска кариера
2006–2007 Аталанта Аталанта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2014 Аталанта Аталанта 104 (17)
2009ФК Пергокрема (п) 4 (1)
2010Падова Падова (п) 15 (0)
2014–2020 Милан Милан 155 (30)
2020– Фјорентина Фјорентина 0 (0)
Репрезентација
2008 Италија U19 4 (1)
2009–2010 Италија U20 12 (2)
2013– Италија 15 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 1 август 2020
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 10 октомври 2018

Својата фудбалска кариера ја започнал во екипата на ФК Аталанта во 2007 година, додека во 2014 година за сума од 7 милиони евра се преселил во редовите на ФК Милан. По шест одиграни сезони за миланскиот клуб, Бонавентура во септември 2020 година потпишал за ФК Фјорентина како слободен играч. За Фудбалската репрезентација на Италија дебитирал на 31 мај 2013 година, на пријателскиот натпревар против Сан Марино.

Надворешни врски уреди