Марко Амелија

италијански фудбалер

Марко Амелија[1][2] (роден на 2 април 1982) — пензиониран италијански фудбалски голман.

Марко Амелија
Лични податоци
Полно име Марко Амелија
Роден на 2 април 1982 (1982-04-02) (41 г.)
Роден во Фраскати, Италија
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
на позајмица
Број 1
Младинска кариера
1987–1991 ФК Лупа Фраскати
1991–2001 Рома Рома
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2008 Ливорно Ливорно 167 (1)
2003–2004Лече Лече (п) 13 (0)
2004Парма Парма (п) 0 (0)
2008–2009 Палермо Палермо 34 (0)
2009–2010 Џенова Џенова 30 (0)
2010–2014 Милан Милан 29 (0)
2014 ФК Рока Приора 1 (0)
2015 Перуџа Перуџа 1 (0)
2015 ФК Лупа Кастели Романи ж 2 (0)
2015–2016 Челси Челси 0 (0)
2017 Виченца Виченца 4 (0)
Репрезентација
1998 Italy U-15 12 (0)
1998–1999 Italy U-16 5 (0)
2000–2001 Italy U-18 3 (0)
2002–2004 Italy U-21 19 (0)
2005– Италија 9 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 22:48, 3 октомври 2015 (UTC)

Марко Амелија својата младинска кариера ја поминал во ФК Рома, а најголем дел од својата професионална клупска кариера во ФК Ливорно, за која екипа има настапено 181 натпревар во сите натпреварувања, вклучително и Купот на УЕФА 2006-07. Тој подоцна играл за неколку други италијански клубови.

На меѓународно ниво, Амелија освоил бронзен медал на Олимписките игри во 2004 година и бил дел од тимот кој го освоил Светското првенство во 2006 година.

Наводи Уреди

  1. „Amelia Sig. Marco – Cavaliere Ordine al Merito della Repubblica Italiana“. quirinale.it (италијански). Presidenza della Repubblica Italiana. 27 September 2004. Посетено на 13 August 2010.
  2. „Amelia Sig. Marco – Ufficiale Ordine al Merito della Repubblica Italiana“. quirinale.it (италијански). Presidenza della Repubblica Italiana. 12 December 2006. Посетено на 13 August 2010.