Дамијано Томази (роден на 17 мај 1974) — италијански пензиониран фудбалер кој играл како дефанзивен играч од средниот ред.

Дамијано Томази
Лични податоци
Роден на 17 мај 1974.(1974-05-17)(49 г.)
Роден во Неграр, Италија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1993–1996 Верона 77 (4)
1996-2006 Рома 262 (14)
2006–2008 Леванте 44 (1)
2008 Квинс Парк Ренџерс 7 (0)
2009 Тијанин Теда 29 (1)
2009-2011 Сант'Ана д'Алфаедо 10 (2)
Репрезентација
1998-2003 Италија 25 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010
Поранешниот фудбалер Дамијано Томази за време на интервју
Поранешниот фудбалер Дамијано Томази за време на интервју

Тој ја започнал својата кариера во екипата на Верона во 1993 година.

Во 1996 година преминал во редовите на Рома клуб за кој настапувал цела деценија и бил дел од последното скудето на тимот - освоено во 2001 година. Потоа тој настапувал во странство за три тимови од различни земји: Леванте (Шпанија), Квинс Парк Ренџерс (Англија) и Тијанин Теда (Кина).

Тој се вратил во Италија во 2009 година каде играл за аматерскиот клуб Сант'Ана д'Алфаедо заедно со својте двајца браќа. Тој се пензионирал во 2011 година на возраст од 37 години.

Титули уреди

  Рома уреди

Надворешни врски уреди