Марко Симоне (роден на 7 јануари 1969) — италијански професионален фудбалски менаџер и поранешен играч. Како играч, тој играл на позиција напаѓач и крилен напаѓач.

Марко Симоне
Марко Симоне во 2010 година
Лични податоци
Роден на 7 јануари 1969(1969-01-07)(55 г.)
Роден во Кастеланца, Италија
Висина 1.70 m
Позиција напаѓач, крилен напаѓач
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986–1989 Комо Комо 36 (6)
1987–1988 → Алзано (п) 33 (15)
1989–1997 Милан Милан 168 (49)
1997–1999 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 59 (22)
1999–2001 Монако Монако 69 (28)
2001–2002 Милан Милан 9 (1)
2002–2003 Монако Монако 5 (0)
2004 Ница Ница 7 (0)
2005–2006 Предлошка:Fb team Legnano 1 (0)
Вкупно 387 (120)
Репрезентација
1988–1990 Италија Италија 21 16 (7)
1992–1996 Италија Италија 21 4 (0)
Тренер на екипи
2011–2012 Монако
2014–2015 Лозана
2015–2016 Турс
2016–2017 Laval
2017–2018 Клуб Африка
2019 Ратбури Митр
2019 Мохамедија
2021 Шатору
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Тој најмногу настапувал за Милан, со кого освоил четири шампионски титули во Серија А и две титули во Лигата на шампионите на УЕФА, како и во француската Лига 1 за Париз Сен Жермен и Монако. На меѓународно ниво, Симоне одиграл четири натпревари за италијанската репрезентација.

Како менаџер, Симоне бил тренер на Монако, Турс, Лавал и Шатору. Тој, исто така, имал кратки авантури во Швајцарија, Тунис, Тајланд и Мароко.

Клупска кариера

уреди

Рана кариера

уреди

Симоне е роден во Кастеланца. Тој дебитирал во Серија А за Комо на 11 јануари 1987 година. По неколку настапи во прволигашот Серија А, тој бил даден на позајмица во Вирешит Бокалеоне во секундарната Серија Ц1 лига. Тој постигнал 15 гола за Вирешит во сезоната 1987-1988 и завршил како најдобар стрелец во Серија Ц1 лигата.[1]

Тој се вратил во Комо за сезоната 1988-89 во Серија А, во која постигнал 6 гола. Комо завршил последен на турнирот и испаднал во Серија Б.

Милан

уреди

Во летото 1989 година, Симоне бил доведен во тимот на третопласираниот Милан од менаџерот Ариго Саки. Неговиот престој во Милан бил долг и успешен, бидејќи го освоил Европскиот куп во 1990 година под раководството на Саки, како и четири титули во Серија А за пет години од 1992 до 1996 година и Лигата на шампионите на УЕФА во 1994 година под раководство на Фабио Капело.

Неговата најдобра сезона за Милан била за време на сезоната 1994-95 во Серија А, каде што постигнал 17 гола на 30 натпревари, како и 4 во Лигата на шампионите, за вкупно 21 голови во сите натпреварувања, а Милан стигнал дофинале на Лигата на шампионите во 1995 година, каде бил поразен од Ајакс. Тој, исто така, постигнал 11 гола во сите натпреварувања во текот на сезоната 1995-1996, од кои 8 биле во Серија А, завршувајќи како втор највисок стрелец на клубот зад Џорџ Веа додека Милан ја освоил титулата во Серија А. И покрај тоа што се натпреварувал за напаѓачките места во Милано со тројцата победници на ФИФА за најдобар светски играч Марко ван Бастен (1992), Роберто Баџо (1993) и Џорџ Веа (1995) (како и присуството на Руд Гулит, Дејан Савиќевиќ, Даниеле Масаро, Паоло Ди Канио, Жан-Пјер Папен, Кристоф Дугари и Брајан Лаудруп ), тој постигнал вкупно 74 гола на 245 натпревари во сите натпреварувања за Милан.

Подоцнежна кариера

уреди

Во 1997 година, Симоне се преселил во странство за да игра за францускиот клуб Париз Сен Жермен, со кого ги освоил двата домашни купа во својата прва сезона. Тој постигнал гол и во финалето на Купот на Лигата и во финалето на Купот на Франција против Бордо и Ленс, соодветно.[2][3] Тој направил трансфер во Монако во 1999 година. Тој постигнал 21 голови и имал 15 асистенции во 34 натпревари во текот на сезоната 1999-2000, и му помогнал на Монако да го освои првенството во Лига 1 во 2000 година. Тој се вратил во Милан за делови од сезоната 2001-02 во Серија А, постигнувајќи го својот последен гол со Росонерите во Копа Италија против Лацио во 2002 година. Тој се вратил во Монако, но ретко играл за време на сезоната 2002-03 во Лига 1.

По неуспешната сезона играјќи за Ница, тој се повлекол од фудбалот во 2004 година, на 35-годишна возраст. Тој направил кратко враќање додека одиграл еден натпревар за клубот од Серија Ц2 Лењано во 2005 година.

Меѓународна кариера

уреди

За време на неговиот престој во Милан, Симоне, исто така, го направил и своето деби за сениорската репрезентација на Италија на 19 декември 1992 година, под водство на тогашниот национален тимски менаџер Ариго Саки, во победата со 2-1 на гостински терен во квалификациите за Светското првенство 1994 година против Малта. Тој одиграл вкупно четири натпревари за државната репрезентација помеѓу 1992 и 1996 година, но не постигнал ниту еден гол за Италија.

Стил на игра

уреди

Симоне бил минијатурен напаѓач, надарен со темпо, добро движење, око за гол и одлична техника. Тој бил способен да игра на неколку напаѓачки позиции, а најдобро се користел како втор напаѓач, поради малиот раст и витката физичка градба, иако бил способен да игра и во централна улога како главен напаѓач, па дури и како крилен напаѓач.

Менаџерска кариера

уреди

Монако

уреди

На 12 септември 2011 година, Симоне ја добил својата прва менаџерска работа во поранешниот клуб Монако, наследувајќи го Лоран Баниде во 17-тиот клуб во Лига 2.[4] Тој бил отпуштен на крајот на сезоната бидејќи клубот завршил на 8-то место и не ја исполнил својата цел за моментална промоција, и покрај инвестицијата на новиот сопственик на милијардерот Дмитриј Риболовлев.[5]

Лозана-Спорт

уреди

Симоне станал технички директор во Лозана-Спорт на швајцарската Челинџ лига во ноември 2013 година, а 11 месеци подоцна го заменил Франческо Габриеле како менаџер.[6] Тој бил отпуштен на 24 март 2015 година со тимот на седмото место, откако освоил еден поен од шест натпревари во календарската година.[7]

Турс и Лавал

уреди

На 25 јуни 2015 година, Симоне се вратил во второто ниво на Франција со Турс ФК .[8] Тој ја завршил сезоната на 9-тото место и се откажал иако имал една година од договорот, поради спорови со одборот.[9]

Сè уште во истата лига, Симоне бил ангажиран во 18-то пласираниот Лавал на 8 ноември 2016 година.[10] Следниот 11 април тој бил отпуштен, а тимот бил на последната позиција.[11]

Африка

уреди

Во јули 2017 година, Симоне му се приклучил на Клуб Африка во Тунис.[12] Четири месеци од двегодишниот договор, тој се откажал од 12-топласираниот клуб.[13] Преку ФИФА, тој го тужел клубот за остатокот од неговата плата и освоил 630.000 евра во јули 2019 година [14] Во април 2018 година тој бил еден од 77-те апликанти за испразнетото работно место во репрезентацијата на Камерун.[15]

Ратбури Митр Фол и Мохамедија

уреди

Симоне станал менаџер на ФК Ратбури Митр Фол од тајландската Премиер лига на 25 март 2019 година [16] Тој си заминал во јули, со рекорд од осум победи од 18 натпревари, како што рекол дека имал понуда од европски клуб.[17] Наместо тоа, тој се приклучил на Мохамедија во мароканската Ботола 2 лига.[18] Во рок од уште четири месеци, тој бил отпуштен и покрај тоа што тимот водел во лигата, и одбил задна работа во клубот.[19]

Шатору

уреди

На 10 март 2021 година, Симоне станал менаџер на клубот Шатору во Лига 2. Тој бил назначен по преземањето од страна на саудискиот принц Абдула бин Мусаад бин Абдулазиз Ал Сауд и неговата Обединета светска групација.[20] Шатору бил на последното место во времето кога бил ангажиран, и останал на таа позиција до крајот на сезоната, испаѓајќи во третолигашкото Национално првество. Тој бил отпуштен од Шатору на 11 октомври 2021 година, по поразот на домашен терен од Конкарно, со клубот на средината на табелата.[21]

Статистика

уреди

Клупска

уреди
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Куп Европа Останато Вкупно
Лига Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Милан 1989–90 Серија А 21 1 3 1 5 1 3[б 1] 0 32 3
1990–91 14 4 6 2 2 0 22 6
1991–92 15 7 4 1 0 0 19 8
1992–93 13 5 4 0 8 4 25 9
1993–94 25 3 1 0 7 2 1[б 2] 1 34 6
1994–95 30 17 3 0 9 4 3[б 3] 0 45 21
1995–96 27 8 3 1 5 1 35 10
1996–97 23 4 3 2 6 4 1 0 33 10
Вкупно 168 49 27 7 42 16 8 1 245 73
Париз Сен Жермен 1997–98 Лига 1 28 13 3 2 6 4 4[б 4] 3 41 22
1998–99 31 9 1 0 2 1 3[б 5] 0 37 10
Вкупно 59 22 4 2 8 5 7 3 78 32
Монако 1999–00 Лига 1 34 21 2 1 7 6 2 0 45 28
2000–01 30 7 1 0 6 6 6[б 6] 3 43 16
2001–02 5 0 0 0 0 0 5 0
Вкупно 69 28 3 1 13 12 8 3 93 44
Милан 2001–02 Серија А 9 0 3 1 3 0 15 1
Монако 2002–03 Лига 1 5 0 0 0 0 0 5 0
Вкупно 310 99 37 11 66 33 23 7 436 150

Меѓународна

уреди
Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација Година Натпревари Голови
Италија 1992 1 0
1993 0 0
1994 0 0
1995 2 0
1996 1 0
Вкупно 4 0

Почести

уреди

Милан [22]

Париз Сен Жермен [24]

 • Куп на Франција: 1997–98
 • Куп на Лига : 1997-98
 • Трофеј на шампионите: 1998 [25]

Монако

Индивидуални

 • Најдобар стрелец во Серија Ц1: 1987–88 (15 гола)
 • Играч на годината во Лига 1: 1998 [27]
 • Најдобар странски фудбалер во Франција: 1997–98, 1999–2000

Наводи

уреди
 1. „Marco Simone“ (италијански). Maglia Rossonera. Посетено на 13 May 2015.
 2. „PSG – Bordeaux 2-2 (4-2 tab), 04/04/98, Coupe de la Ligue 97-98“. archivesparisfootball.wordpress.com. Посетено на 3 January 2020.
 3. „PSG – Lens 2-1, 02/05/98, Coupe de France 97-98“. archivesparisfootball.wordpress.com. Посетено на 3 January 2020.
 4. „Simone entraîneur de Monaco“ [Simone Monaco manager] (француски). BFM TV. 12 September 2011. Посетено на 17 April 2020.
 5. „Monaco fire Simone after second tier flop“. FourFourTwo. 19 May 2012. Посетено на 17 April 2020.
 6. „Simone appointed at Lausanne“. Football Italia. 13 October 2014. Посетено на 17 April 2020.
 7. „Marco Simone remercié à Lausanne, Celestini nouvel entraîneur“ [Marco Simone sacked at Lausanne, Celestini new manager] (француски). RTBF. 24 March 2015. Посетено на 17 April 2020.
 8. „Simone appointed at Tours“. Football Italia. 25 June 2012. Посетено на 17 April 2020.
 9. Conte, Pierre-Alexandre (14 May 2016). „Marco Simone quitte son poste d'entraîneur du Tours FC“ [Marco Simone leaves his position as manager of Tours FC] (француски). Eurosport. Посетено на 17 April 2020.
 10. „Ligue 2. Marco Simone nouvel entraîneur de Laval“ [Ligue 2. Marco Simone new manager of Laval]. Le Télégramme (француски). 8 November 2016. Посетено на 17 April 2020.
 11. „Laval : Marco Simone limogé“ [Laval: Marco Simone sacked]. Eurosport. 11 April 2017. Посетено на 17 April 2020.
 12. „Club Africain appoint AC Milan legend Marco Simone“. ESPN FC. 16 July 2017. Посетено на 17 April 2020.
 13. „Club africain : Séparation à l'amiable avec Marco Simone“ [Club Africain: Mutual separation with Marco Simone] (француски). Kapitalis. 23 November 2017. Посетено на 17 April 2020.
 14. „Marco Simone gagne son litige avec le Club Africain“ [Marco Simone wins his lawsuit against Club Africain] (француски). So Foot. 2 July 2019. Посетено на 17 April 2020.
 15. Oluwashina Okeleji (23 April 2018). „77 applicants for vacant Cameroon coaching position“. BBC Sport. Посетено на 27 April 2018.
 16. „Football: Milan great Simone signs on as Ratchaburi manager in trigger-happy Thailand“. Straits Times. 25 March 2019. Посетено на 17 April 2020.
 17. Chittinand, Tor (16 July 2019). „Simone says he left on his own volition“. Bangkok Post. Посетено на 17 April 2020.
 18. Bounouar, Jalal (24 July 2019). „Former Milan player Marco Simone will coach in Morocco's second tier“. BBC Sport. Посетено на 17 April 2020.
 19. Jaquin, Alexandre (11 November 2019). „Maroc: en tête de la D2, Marco Simone est écarté par le Chabab Mohammedia“ [Morocco: at the top of second division, Marco Simone is sacked by Chabab Mohammedia] (француски). BFM TV. Посетено на 17 April 2020.
 20. „Official | Châteauroux sold to Abdullah Bin Mosaad, bring in Michel Denisot & Marco Simone | Get French Football News“. www.getfootballnewsfrance.com. Посетено на 24 March 2021.
 21. „COMMUNIQUÉ OFFICIEL“ (француски). Châteauroux. 11 October 2021. Посетено на 7 December 2021.
 22. „A.C. Milan Hall of Fame: Marco Simone“. acmilan.com. Посетено на 1 April 2015."A.C. Milan Hall of Fame: Marco Simone". acmilan.com. Retrieved 1 April 2015.
 23. From the 1992–93 season, the European Cup changed its structure and was renamed the UEFA Champions League.
 24. „Marco Simone“. Eurosport. Посетено на 3 January 2016.
 25. „Lens – PSG 0-1, 30/07/98, Trophée des Champions 98-99“. archivesparisfootball.wordpress.com. Посетено на 5 January 2020.
 26. „AS Monaco FC 0:0 (6 : 5 P) FC Nantes Atlantique“. globalsportsarchive.com. Посетено на 6 January 2020.
 27. „Palmarès Trophées UNFP - Oscars du football - Meilleur joueur de Ligue 1“ (француски). www.sportpalmares.eu. Архивирано од изворникот на 2018-07-02. Посетено на 2 August 2017.

Надворешни врски

уреди


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.