Роберто ди Матео (Roberto Di Matteo) — поранешен италијански фудбалер и сегашен менаџер на фудбалскот клуб Астон Вила.За време на неговата кариера тој играл во средината на теренот за Швајцарските клубови Шафхаусен, Цирих и Арау пред да се приклучи во Лацио од Италија и Челзи од Англија.Матео за Италија играл на европското првенство 1996 и светското првенство 1998.Тој се вратил како играч во февруари 2002 на 31 година поради повреда.Тој оттогаш бил менаџер на клубовите Милтон Кејнес Донс, Вест Бромвич Албион, и Челзи.Матео откако станал менаџер на Челзи, тој на клубот му донел голем успех со тоа што на Челзи им помогна да ја освојат титулата во ФА Купот и првата титула за Челзи во Лигата на шампионите.

Роберто ди Матео
Лични податоци
Полно име Роберто ди Матео
Роден на 29 мај 1970(1970-05-29)(54 г.)
Роден во Шауфхаусен, Швајцарија
Висина 1.78м
Позиција дефанзивец од средниот ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1988–1991 ФК Шауфхаусен 50 (2)
1991–1992 ФК Цирих 34 (6)
1992–1993 ФК Арау 33 (1)
1993–1996 Лацио 87 (7)
1996–2002 Челзи 119 (26)
Вкупно 323 (42)
Репрезентација
1994–1998 Италија 34 (2)
Тренер на екипи
2008–2009 Милтон Кејнес Донс
2009–2011 Вест Бромвич Албион
2011–2012 Челси (асистент)
2012– Челси
2014–2015 Шалке04
2016 Астон Вила
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Надворешни врски

уреди