ОЖК Ница, или ФК Ница е француски фудбалски клуб од Ница кој моментално се натпреварува во највисокото ниво на францускиот фудбал, Лига 1. Клубот е основан во 1904 година.

Франција Ница
Целосно имеОлимпик Жимнастик Клуб Ница
ПрекариОрлите
Основан1904
СтадионАлијанц Ривиера
Ница, Франција
(Капацитет: 35,624)
СопственикИнтернешнл Инвеститор Груп (80%)
ПретседателЧиен Ли
ТренерШвајцарија Лусиен Фавре
ЛигаЛига 1
2015–16Лига 1, 4-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ИграчиУреди

Моментален составУреди

[1]


Бр. Позиција Играч
1   ГМ Муз Асен
2   ОД Арно Суке
3   ОД Готје Лорис
4   ОД Пол Бајс (капитен)
5   СР Јунес Белханда
6   СР Жан Сери
7   СР Жилиен Веркорен
8   СР Арно Лусамба
9   НП Марио Балотели
10   НП Микае Ле Биан
12   СР Алберт Рафетраниаина
13   СР Валентин Ејзерик
14   НП Аласан Плеа
15   ОД Патрик Бурне
16   ГМ Симон Пуплен
Бр. Позиција Играч
18   СР Реми Валтер
19   НП Брајан Констант
20   ОД Максим Ле Маршан
21   ОД Рикардо Переира
22   НП Анастасиос Донис
23   НП Алекси Босети
25   СР Вилан Сиприен
26   СР Венсан Козиело
28   ОД Оливје Боскалји
29   ОД Далберт Енрике
30   ГМ Јоан Кардинале
31   ОД Данте
32   ОД Маланг Сар
33   СР Венсан Марсел
40   ГМ Валтер Бенитес

ТитулиУреди

1951, 1952, 1956, 1959
1948, 1965, 1970, 1994
1985, 1989
1952, 1954, 1997

НаводиУреди

  1. „Effectif pros“. ogcnice.com. Посетено на 11 November 2016.

Надворешни врскиУреди