Отвори го главното мени

ОЖК Ница, или ФК Ница е француски фудбалски клуб од Ница кој моментално се натпреварува во највисокото ниво на францускиот фудбал, Лига 1. Клубот е основан во 1904 година.

Франција Ница
Целосно имеОлимпик Жимнастик Клуб Ница
ПрекариОрлите
Основан1904
СтадионАлијанц Ривиера
Ница, Франција
(Капацитет: 35,624)
СопственикИнтернешнл Инвеститор Груп (80%)
ПретседателЧиен Ли
ТренерШвајцарија Лусиен Фавре
ЛигаЛига 1
2015–16Лига 1, 4-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Содржина

ИграчиУреди

ТитулиУреди

1951, 1952, 1956, 1959
1948, 1965, 1970, 1994
1985, 1989
1952, 1954, 1997

НаводиУреди

  1. Effectif pros“, ogcnice.com (посет. 11 ноември 2016 г).

Надворешни врскиУреди