ФК Кристал Палас е професионален фудбалски клуб од Лондон, Англија. Се натпреварува во Премиер лигата, прва лига по ранг во англискиот фудбал.

Кристал Палас
Целосно имеФудбалски клуб Кристал Палас
Прекарорлите
Основан10 септември 1905
СтадионСелхрст Парк[1]
Лондон, Англија
Капацитет26,255
СопственикАнглија Џереми Хоскинг
Англија Мартин Лонг
Англија Стив Периш
Англија Стивен Брувет
ПретседателАнглија Стив Периш
Англија Стивен Брувет
МенаџерАнглија Рој Хоџсон
ЛигаПремиер лига Премиер лига
2021–22Премиер лига, 12. место
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Клубот е основан во 1905 година. Најголемиот успех во својата историјата, клубот го имал во 1990 година кога играле во финалето на ФА Купот, но биле поразени од Манчестер Јунајтед со 1-0 во повторен натпревар, откако првиот завршил нерешено 3-3. Следната година Кристал Палас завршиле на третото место во лигата што е нивен највисок пласман, некогаш. Инаку, клубот исто така ја освојувал првата дивизија (денешен Чемпионшип), како и третата и четвртата дивизија.

Прекатот на клубот е Eagles (Орли). Најголем соперник на клубот е екипата на Брајтон и Хоув Албион, со кој го играат дербито M23. Од 1925 својте домашни натпревари ги игра на стадионот Селхрст Парк, а претходно играле на стадионот The Nest.

Играчи уреди

Моментален состав уреди

Бр. Позиција Играч
2   ОД Џоел Ворд
3   ОД Тајрик Мичел
4   СР Лука Миливојевиќ
5   ОД Џејмс Томкинс
6   ОД Марк Гехи
7   СР Мајкл Олисе
8   СР Албер Самби-Локонга
9   НП Џордан Ају
10   СР Еберечи Езе
11   НП Вилфред Заха
13   ГМ Висенте Гуаита
14   СР Жан-Филип Матета
15   НП Џефри Шлуп
16   НП Јоаким Андерсен
Бр. Позиција Играч
17   ОД Натаниел Клајн
18   СР Џејмс МекАртр
19   СР Вил Хјуз
21   ГМ Сам Џонстон
22   СР Одсон Едуар
24   СР Ли Чунг-Јонг
26   ОД Крис Ричардс
27   ОД Демиен Дилејни
28   СР Шеих Дукуре
29   СР Науиру Ахамада
36   ОД Нејтн Фергусон
41   ГМ Џо Витворт
44   СР Џаиро Ридевалд

Единаесетмината на векот уреди

За да се прослави стогодишнината од постоењето на Кристал Палас во 2005 година, клубот побарал од навивачите на Палас да гласаат и да ги изберат "единаестмината на векот" од потесниот избор на десет играчи на секоја позиција, одредени од страна на клубот.[2]

Стручен кадар уреди

Позиција Име
Менаџер   Сем Алардајс
Асистент Менаџер   Кит Милен
Тренер на резервите   Бен Гарнер
Тренер на голманите   Џорџ Вуд
Фитнес тренер   Скот Гајет
Масажер   Бил Џаспер
Физиотерапевт   Алекс Манос

Менаџери уреди

Ова списокот на менаџерите на Кристал Палас низ историјата на клубот. Не се вклучени вршителите на должноста. Земени се сите натпреварувачки мечеви.
 
Стив Копел го водел Кристал Палас во четири наврати.
 
Нил Ворнок
 
Сегашниот менаџер на клубот, Алан Пардју
Име Од До G W D L %W
  Џек Робсон јули 1905 30 април 1907 &1000000000000007700000077 &1000000000000003500000035 &1000000000000001800000018 &1000000000000002400000024 &1000000000000454500000045,45
  Едмунд Гудман 1 мај 1907 24 ноември 1925 &10000000000000613000000613 &10000000000000242000000242 &10000000000000166000000166 &10000000000000205000000205 &1000000000000394800000039,48
  Алекс Мали 24 ноември 1925 12 октомври 1927 &1000000000000008300000083 &1000000000000003600000036 &1000000000000001600000016 &1000000000000003100000031 &1000000000000433700000043,37
  Фред Мавин 21 ноември 1927 18 октомври 1930 &10000000000000132000000132 &1000000000000006300000063 &1000000000000003300000033 &1000000000000003600000036 &1000000000000477300000047,73
  Џек Тресадерн 27 октомври 1930 јуни 1935 &10000000000000213000000213 &1000000000000009800000098 &1000000000000004400000044 &1000000000000007100000071 &1000000000000460100000046,01
  Том Бромилоу јули 1935
1 јануари 1937
јули 1936
јули 1939
&10000000000000162000000162 &1000000000000007100000071 &1000000000000004000000040 &1000000000000005100000051 &1000000000000438300000043,83
  Р.С. Мојс July 1936 8 December 1936 &1000000000000002300000023 &100000000000000060000006 &100000000000000060000006 &1000000000000001100000011 &1000000000000260900000026,09
  Џорџ Ирвин July 1939 July 1947 &1000000000000004500000045 &1000000000000001500000015 &1000000000000001100000011 &1000000000000001900000019 &1000000000000333300000033,33
  Џек Батлер July 1947 June 1949 &1000000000000008800000088 &1000000000000002300000023 &1000000000000002400000024 &1000000000000004100000041 &1000000000000261400000026,14
  Рони Рук June 1949 29 November 1950 &1000000000000006200000062 &1000000000000001900000019 &1000000000000001500000015 &1000000000000002800000028 &1000000000000306500000030,65
  Фред Довис/  Чарли Слејд 29 November 1950 11 October 1951 &1000000000000004000000040 &100000000000000080000008 &1000000000000001000000010 &1000000000000002200000022 &1000000000000200000000020,00
  Лори Скот 11 October 1951 October 1954 &10000000000000145000000145 &1000000000000004300000043 &1000000000000004100000041 &1000000000000006100000061 &1000000000000296600000029,66
  Сирил Спајерс октомври 1954 јуни 1958 &10000000000000181000000181 &1000000000000005200000052 &1000000000000005300000053 &1000000000000007600000076 &1000000000000287300000028,73
  Џорџ Смит јули 1958 12 април 1960 &10000000000000100000000100 &1000000000000004200000042 &1000000000000002700000027 &1000000000000003100000031 &1000000000000420000000042,00
  Артур Роу 15 април 1960 30 ноември 1962 &10000000000000132000000132 &1000000000000005200000052 &1000000000000003200000032 &1000000000000004800000048 &1000000000000393900000039,39
  Дик Греам 30 ноември 1962 3 јануари 1966 &10000000000000150000000150 &1000000000000006800000068 &1000000000000004100000041 &1000000000000004100000041 &1000000000000453300000045,33
  Берт Хед 18 април 1966 30 март 1973 &10000000000000328000000328 &10000000000000101000000101 &1000000000000009600000096 &10000000000000131000000131 &1000000000000307900000030,79
  Малколм Алисон 30 март 1973
1 декември 1980
мај 1976
26 јануари 1981
&10000000000000155000000155 &1000000000000005300000053 &1000000000000004800000048 &1000000000000005400000054 &1000000000000341900000034,19
  Тери Венејблс 1 јуни 1976
9 јуни 1998
14 октомври 1980
15 јануари 1999
&10000000000000220000000220 &1000000000000008000000080 &1000000000000007600000076 &1000000000000006400000064 &1000000000000363600000036,36
  Дарио Гради 26 јануари 1981 10 ноември 1981 &1000000000000003000000030 &100000000000000070000007 &100000000000000030000003 &1000000000000002000000020 &1000000000000233300000023,33
  Стив Кембер 10 ноември 1981
18 април 2003
јуни 1982
3 ноември 2003
&1000000000000005300000053 &1000000000000001500000015 &1000000000000001400000014 &1000000000000002400000024 &1000000000000283000000028,30
  Алан Мулери јули 1982 јуни 1984 &1000000000000009800000098 &1000000000000003100000031 &1000000000000002700000027 &1000000000000004000000040 &1000000000000316300000031,63
  Стив Копел јули 1984
јули 1995
28 февруари 1997
15 јануари 1999
21 мај 1993
8 февруари 1996
13 март 1998
1 август 2000
&10000000000000565000000565 &10000000000000221000000221 &10000000000000146000000146 &10000000000000198000000198 &1000000000000391200000039,12
  Алан Смит 3 јуни 1993
1 август 2000
15 мај 1995
29 април 2001
&10000000000000163000000163 &1000000000000006200000062 &1000000000000004300000043 &1000000000000005800000058 &1000000000000380400000038,04
  Дејв Басет 8 февруари 1996 27 февруари 1997 &1000000000000006000000060 &1000000000000002900000029 &1000000000000001500000015 &1000000000000001600000016 &1000000000000483300000048,33
  Атилио Ломбардо 13 март 1998 29 април 1998 &100000000000000070000007 &100000000000000020000002 &100000000000000000000000 &100000000000000050000005 &1000000000000285700000028,57
  Стив Брус 30 мај 2001 31 октомври 2001 &1000000000000001800000018 &1000000000000001100000011 &100000000000000020000002 &100000000000000050000005 &1000000000000611100000061,11
  Тревор Френсис 30 ноември 2001 18 април 2003 &1000000000000007800000078 &1000000000000002800000028 &1000000000000002200000022 &1000000000000002800000028 &1000000000000359000000035,90
  Ијан Дауви 22 декември 2003 22 мај 2006 &10000000000000123000000123 &1000000000000005000000050 &1000000000000002900000029 &1000000000000004400000044 &1000000000000406500000040,65
  Питер Тејлор 13 јуни 2006 8 октомври 2007 &1000000000000006000000060 &1000000000000002100000021 &1000000000000001600000016 &1000000000000002300000023 &1000000000000350000000035,00
  Нил Ворнок 11 октомври 2007
27 авгиуст 2014
2 март 2010
27 декември 2014
&10000000000000146000000146 &1000000000000005000000050 &1000000000000004500000045 &1000000000000005100000051 &1000000000000342500000034,25
  Пол Харт 2 март 2010 3 мај 2010 &1000000000000001400000014 &100000000000000030000003 &100000000000000060000006 &100000000000000050000005 &1000000000000214300000021,43
  Џорџ Барли 17 јуни 2010 1 јануари 2011 &1000000000000002500000025 &100000000000000070000007 &100000000000000050000005 &1000000000000001300000013 &1000000000000280000000028,00
  Даги Фридман 11 јануари 2011 23 октомври 2012 &1000000000000009000000090 &1000000000000003200000032 &1000000000000002700000027 &1000000000000003100000031 &1000000000000355600000035,56
  Ијан Холовеј 3 ноември 2012 23 октомври 2013 &1000000000000004600000046 &1000000000000001400000014 &1000000000000001400000014 &1000000000000001800000018 &1000000000000304300000030,43
  Тони Пјулис 23 ноември 2013 14 август 2014 &1000000000000002800000028 &1000000000000001200000012 &100000000000000050000005 &1000000000000001100000011 &1000000000000428600000042,86
  Алан Пардју 2 јануари 2015 денес &1000000000000001600000016 &1000000000000001000000010 &100000000000000010000001 &100000000000000050000005 &1000000000000625000000062,50

Рекорди уреди

Титули уреди

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. * http://www.stadionwelt.de/sw_stadien/index.php?folder=sites&site=ligen&land=England Архивирано на 6 ноември 2014 г.
  2. „Centenary: All-Time XI“. CPFC. Архивирано од изворникот на 2005-05-08. Посетено на 27 June 2013.