Анџело Огбона

Италијански фудбалер

Анџело Обинзе Огбона (роден на 23 мај 1988 година) — италијански фудбалер со нигериско потекло, играч од одбраната на Вест Хем Јунајтед. Од 2011 година Огбона настапувал и за сениорската репрезентација на Италија со која бил вицешампион на Европското првенство 2012 година.

Анџело Огбона
Hertha BSC vs. West Ham United 20190731 (172).jpg
Лични податоци
Роден на 23 мај 1988 (1988-05-23) (34 г.)
Роден во Касино, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001890000001,89 м
Позиција централен одбранбен
Клупски податоци
Сегашен клуб Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед
Број 21
Младинска кариера
Торино Торино
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2013 Торино Торино 150 (1)
2007-2008Кротоне Кротоне (позајмен) 22 (0)
2013-2015 Јувентус Јувентус 41 (0)
2015- Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 107 (2)
Репрезентација
2009-2010 Италија Италија 21 10 (0)
2011- Италија Италија 13 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Пред Јувентус Огбона настапувал седум години за градскиот соперник Торино, клуб во кој ја започнал својата кариера како јуниор во 2002 година.

Клупска кариераУреди

ТориноУреди

Роден е во Касино, но Огбона има нигериско потекло. Тој бил забележан од страна на Торино чии скаути подоцна успеале да го убедат да потпише со младинската школа на Торо. Тој го направил своето деби во Серија А и воопшто првиот старт во почетниот тим на Торино во кариерата на 11 февруари 2007 година, во поразот на домашен терен од Реџина со 1-2, во кој ги одиграл сите 90 минути. Тој направил уште три настапи во Серија А таа сезона. Тој потоа бил пратен на заем во Кротоне во сезоната 2007-08, каде што одиграл 22 првенствени натпревари таа сезона.

Огбона се вратил во Торино пред почетокот на сезоната 2008-09, играјќи главно како резервна опција за стартерите Чезаре Натали и Марко Ди Лорето, иако тој сепак успеал да направи 19 првенствени настапи за Торо. Торино, сепак, биле потиснати во Серија Б на крајот на сезоната. Почнувајќи од 2009 година, по испаѓање на клубот во Серија Б, Огбона го заслужил своето место како стартер, и направил 31 лигашки настап и постигнал еден гол за клубот со седиште во Пиемонт за време на сезоната 2009-10. Во три Серија Б сезони со Торино, Огбона направил 105 настапи, помагајќи му на клубот да се врати во Серија А откако заврши втор зад Пескара во сезоната 2011-12. На 2 февруари 2012 година, тој го обновил својот договор со Торино до 30 јуни 2016[1]

Првaтa целосна сезона на Огбона во Серија А била попречена од страна на две долги повреди кои ги ограничиле настапите на играчот на само 22 натпревари во лигата. Исто така, враќањето на Торино во врвната италијанска лига завршило успешно, откако клубот обезбедил опстанок завршувајќи ја сезоната на 16. место во лигата.

ЈувентусУреди

На 11 јули 2013 година, Огбона официјално заминал на медицински тестови кај градскиот соперник на Торино, лига првакот од претходната сезона Јувентус.[2] По положувањето на медицински тестови, Огбона официјално потпишал за Јувентус на 11 јули 2013 година за трансфер сума од 13.000.000 €.[3] Огбона потпишал пет-годишен договор, кој го врзува за Старата дама до 30 јуни 2018 година.

Вест Хем ЈунајтедУреди

На 10 јули 2015 преминал во редовите на Вест Хем Јунајтед за 11 милиони евра.

Репрезентативна кариераУреди

 
Огбона во 2012 година со италијанската репрезентација

На 12 август 2009 година, тој го направил своето деби во италијанската репрезентација под 21 година во пријателски натпревар против Русија.

На 4 јуни 2011 година, Огбона го добил својот прв повик во сениорската репрезентација од страна на селекторот Чезаре Прандели, и покрај тоа што тогаш играл во Серија Б. Тој е првиот играч на Торино кој бил повикан во дресот на Аѕурите од 2007 година. По неколку повреди во составот на Аѕурите, Огбона бил повикан повторно на 5 октомври 2011 година. Тој го направи своето сениорско деби на 11 ноември 2011 година во пријателски натпревар во кој Италија ја победила Полска со 2-0, каде што тој влегол како замена за Доменико Кришито во 77. минута.

Огбона бил вклучен и во италијанскиот состав од 23 играчи за Европското првенство 2012, но не одиграл ниту еден натпревар на турнирот.

Откако не бил повикан за Светското првенство 2014 во Бразил, Огбона се вратил во репрезентацијата по доаѓањето на селекторската позиција на неговиот поранешен тренер од Јувентус, Антонио Конте. На 31 мај, тој се нашол на листата повикани играчи од Конте за Европското првенство 2016 во Франција.

Хронологија на настапи и постигнати голови за репрезентацијатаУреди

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Италија
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
11-11-2011 Вроцлав Полска   0 – 2   Италија Пријателска -   77'
29-2-2012 Џенова Италија   0 – 1   САД Пријателска -
1-6-2012 Цирих Италија   0 – 3   Русија Пријателска -   54'
15-8-2012 Берн Италија   1 – 2   Англија Пријателска -
7-9-2012 Софија Бугарија   2 – 2   Италија Квал. за СП 2014 -   64',   69'
31-5-2013 Болоња Италија   4 – 0   Сан Марино Пријателска -
10-9-2013 Торино Италија   2 – 1   Чешка Квал. за СП 2014 -   76'
15-11-2013 Милано Италија   1 – 1   Германија Пријателска -   71'
19-11-2013 Лондон Италија   2 – 2   Нигерија Пријателска -
Вкупно Настапи 9 Голови 0

ТитулиУреди

  ЈувентусУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. „OGBONNA RINNOVA FINO AL 2016“. Torino FC (италијански). 2 February 2012. Архивирано од изворникот на 2012-12-09. Посетено на 9 February 2012.
  2. [1]
  3. [2]