Давиде Астори

италијански фудбалер

Давиде Астори (роден на 7 јануари 1987 во Сан Џовани Бјанко - починал на 4 март 2018 во Удине) — поранешен италијански фудбалер кој играл на позиција одбрана

Италија Давиде Астори
Лични податоци
Роден на 7 јануари 1987 (1987-01-07) (36 г.)
Роден во Сан Џовани Бјанко, Италија
Починал на 4 март 2018(2018-03-04) (возр. 31)
Починал во Удине, Италија
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција одбрана
Младинска кариера
Понтисола
Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2008 Милан Милан 0 (0)
2006-2007Пицигетоне Пицигетоне 25 (1)
2007-2008Кремонезе Кремонезе 31 (0)
2008-2014 Каљари Каљари 174 (3)
2014-2015Рома Рома 24 (1)
2015-2018 Фјорентина Фјорентина 91 (3)
Репрезентација
2004-2005 Италија Италија 18 5 (0)
2011-2017 Италија Италија 14 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 5 март 2018

Својата младинска фудбалска кариера ја започнал во екипата на Понтисола. Во периодот од 2006 до 2008 година бил член на Милан, за кој не одиграл ниту еден натпревар, за да во 2008 година потпипше за Каљари. За Каљари имал 174 настапи и постигнал три погодоци. Во сезоната 2014-2015 натпаувал како позајмен во екипата на Рома, а во 2015 се преселил во Фјорентина најпрво на заем до крајот на сезоната 2015-2016 а потоа потпишал и перманентен договор.

Астори своето репрезентативно деби за Италија го направил во 2011 и ја претставувал својата земја 14 пати, постигнувајќи еден гол.

Астори починал од срцев удар на 31-годишна возраст, во Удине кога бил пронајден мртов во неговата хотелска соба пред натпреварот на својот клуб против Удинезе, на 4 март 2018 година.