Карло Парола

Карло Парола (20 септември 1921-22 март 2000) — поранешен италијански фудбалски тренер и фудбалер, играч од одбраната.

Карло Парола
Carlo Parola (1974).jpg
Лични податоци
Роден на 20 септември 1921(1921-09-20)
Роден во Торино, Италија
Починал на 22 март 2000(2000-03-22) (возр. 78)
Починал во Торино, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција одбрана
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1939-1954 Јувентус Јувентус 334 (10)
1954-1955 Лацио Лацио 7 (0)
Раководител на екипите
1955-1956 Лацио Лацио (помошник)
1956-1959 Анконитана Анконитана
1959-1961 Јувентус Јувентус
1961-1962 Јувентус Јувентус
1962-1963 Прато Прато
1965-1966 Ливорно Ливорно
1967 Ливорно Ливорно
1968-1969 Наполи Наполи
1969-1974 Новара Новара
1974-1976 Јувентус Јувентус
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010