Деметрио Албертини

италијански фудбалер

Деметрио Албертини (роден на 23 август 1971 година) — спортски директор на Парма и поранешен професионален италијански фудбалски играч за врска и потпретседател на Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ). Тој се смета за една од легендите на тимот на Милан од 90-тите [2] и фундаментален играч за италијанската репрезентација во истиот период. Тој го поминал најголемиот дел од својата кариера со Милан од италијанската Серија А, освојувајќи многу трофеи, вклучувајќи пет титули во Серија А и две титули во Лигата на шампионите на УЕФА со клубот. Тој, исто така, ја одиграл својата последна сезона за ФК Барселона, освојувајќи ја шпанската лига пред да се пензионира таа година.

Деметрио Албертини
Деметрио Албертини во 2010 година
Лични податоци
Полно име Деметрио Албертини[1]
Роден на 23 август 1971(1971-08-23)(52 г.)
Роден во Бесана во Бријанца, Италија
Висина 1.80 м
Позиција среден ред
Младинска кариера
Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1988–2002 Милан Милан 293 (21)
1990–1991Падова Падова (п) 28 (5)
2002–2003 Предлошка:Fb team Atlético 28 (2)
2003–2004 Лацио Лацио 23 (2)
2004–2005 Аталанта Аталанта 14 (1)
2005 Барселона Барселона 5 (0)
Вкупно 393 (31)
Репрезентација
1989 Италија 18 7 (0)
1990–1992 Италија Италија 21< 17 (0)
1992 Олимписки тим на Италија 5 (2)
1991–2002 Италија Италија 79 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Како витален член на италијанската репрезентација, Албертини бил дел од тимовите што се натпреварувале на Светските првенства во 1994 и 1998 година, како и на Европските првенства во 1996 и 2000 година, стигнувајќи до финалето на Светското првенство 1994 и Евро 2000 година.

Клупска кариера

уреди
 
Младиот Албертини за време на неговото време со Падова

Албертини, роден во Бесана во Бријанца, провинција Монца во близина на Милано, се појавил како производ на младинскиот систем на Милан и поминал 14 многу успешни години со сениорскиот клуб откако дебитирал во Серија А како 17-годишен за време на сезоната 1988-89 под водство на Ариго Саки, на 15 јануари 1989 година, во победата со 4-0 на домашен терен над Комо. Тој помина дел од сезоната 1990-1991 како позајмен во Падова Калчо во Серија Б, собирајќи 28 настапи и 5 гола, со цел да стекне искуство, а потоа бил награден со награда од Диадора како една од најперспективните млади италијански ѕвезди.[3] По успешната сезона со Падова, тој набрзо се етаблирал во стартната постава на сениорскиот тим на Милан за време на 1991–92 под водство на Фабио Капело, носејќи го дресот со број 4 и помагајќи му на Милан да ја освои титулата непоразен таа сезона; тој продолжил со речиси 300 настапи во Серија А за клубот (вкупно 293, постигнувајќи 21 гол), и вкупно 406 настапи во кариерата за Милан, постигнувајќи 28 гола во сите натпреварувања.[4][5]

 
Албертини го слави освојувањето на титулата во Серија А во сезоната 1991-92 со Милан

Албертини освоил многу титули за време на неговите години во Милан и освои три последователни титули во Серија А во 1992, 1993 и 1994 година, а исто така успеал да освои уште две скудета во 1996 и 1999 година. Покрај тоа, тој забележал 41 настапи во Лигата на шампионите, помагајќи им на Росонерите да стигнат до три последователни финалиња помеѓу 1993 и 1995 година, кревајќи го трофејот во 1994 година. Тој исто така освоил два Суперкупа на УЕФА, три италијански Суперкупа и еден Интерконтинентален куп за време на неговиот престој во клубот. Албертини останал во Милан до 2002 година, кога неговиот менаџер и поранешен ментор Карло Анчелоти претпочитал да го игра новиот Андреја Пирло на неговата позиција. За време на неговиот престој во клубот, тој постигнал 28 гола на 406 натпревари; тој исто така постигнал личен рекорд од 8 гола во текот на сезоната 1996-97.

Откако го напуштил Милан, Албертини отскокнувал околу различни тимови. Тој ја поминал сезоната 2002-03 како позајмен во Атлетико Мадрид, постигнувајќи 2 гола во 28 натпревари за шпанскиот клуб. Тој на крајот бил разменет во Лацио во замена за Џузепе Панкаро во текот на сезоната 2003-04, со голема горчина,[6] каде што конечно ја освоил Копа Италија која му избегала во Милан, постигнувајќи 2 гола во 23 настапи за клубот.[7] Тој ја започнал сезоната 2004-05 со Аталанта, играјќи 14 натпревари и постигнувајќи гол на своето деби,[8] пред да се префрли во ФК Барселона во јануари, каде што му се придружил на својот поранешен ментор од средниот ред, менаџерот Франк Рајкард, и успеал да ја освои Ла Лига во последната сезона од неговата кариера, со пет настапи.

Меѓународна кариера

уреди

За италијанската репрезентација, Албертини одиграл 79 натпревари помеѓу 1991 и 2002 година, постигнувајќи 3 гола. Тој го направил своето деби на 21 декември 1991 година, на 20-годишна возраст, во победата со 2-0 против Кипар во Фоџа. Во 1992 година, тој се натпреварувал со државната репрезентација на Летните олимписки игри 1992 во Барселона, и го освоил Европското првенство за играчи до 21 година на УЕФА во 1992 година со италијанската екипа до 21 години. Тој играл за својата земја на Светските првенства во 1994 и 1998 година, Евро 96 и Еуро 2000 година . Иако тој сè уште бил редовен во Италија во тоа време, тој не бил во можност да учествува на Светското првенство во 2002 година поради повреда на неговата Ахилова тетива неколку месеци пред турнирот. Неговиот последен репрезентативен настап дошол во победата со 2-1 на гостински терен над Англија во Лидс, во меѓународен пријателски натпревар во март 2002 година, а Албертини влегол во игра во второто полувреме. Албертини бил капитен на Италија во 6 наврати.[9]

Светско првенство 1994

уреди

Првиот голем турнир на Албертини за Италија се случил на Светското првенство во САД 1994 година, под водство на менаџерот Ариго Саки. Покрај соиграчот од Милан, Роберто Донадони, како и Дино Баџо, Албертини ја формирал „моторната соба“ на италијанскиот среден ред. Во последниот натпревар од групата против Мексико, Албертини асистирал до клучниот гол за Даниеле Масаро, што и овозможило на Италија да се квалификува во второто коло како најдобро третопласирана селекција.[10] Во полуфиналето против Бугарија, Албертини имал доминантен настап, упатувајќи неколку удари кон голот и дури ја погоди стативата. Албертини, исто така, создал неколку шанси за време на натпреварот, диктирајќи го темпото на игра на неговиот тим; тој особено помогнал да се постави вториот гол на Роберто Баџо на натпреварот, со лобирана топка, што и овозможило на Италија да напредува во финалето со победа од 2–1.[11] Во финалето против Бразил, израмнета игра без голови по продолжението довела до изведување пенали; Албертини го реализирал својот пенал, но неговиот напор не се покажал доволен, бидејќи неговите соиграчи Франко Барези, Даниеле Масаро и Роберто Баџо ги промашиле пеналите.[12][13]

Евро 1996 година

уреди

Италија заминала на Европското првенство во Англија и многумина го виделе тимот на Саки како клучен кандидат за титулата заедно со Германија, а Албертини го гледале како клучниот играч на Италија, носејќи го дресот со број 10. Сепак, турнирот завршил со фрустрација за Италијанците. Изборот на тимот на Ариго Саки за вториот натпревар од групата против Чешка бил заснован на претпоставката дека, по победата над Русија и во светло на претстојниот судир со Германија, Италија може да си дозволи игра без серија клучни играчи, вклучувајќи го Албертини. Италија загубила со 2-1 од Чешка, а потоа била исфрлена од турнирот по ремито 0-0 со идниот шампион Германија, натпревар што „азурите“ доминирале благодарение на присуството на Албертини во средниот ред. Саки во едно од неговите интервјуа признал дека предвременото заминување се должи на неговите грешки и дека тимот од 1996 година бил неговиот најдобар италијански тим, дури и подобар од оној што го освоил второто место во САД 1994 година.[14]

Светско првенство 1998

уреди

Албертини одиграл клучна улога во помагањето на Италија да се квалификува за Светското првенство 1998: за време на првиот натпревар од баражот за квалификациите за Светското првенство 1998 година против Русија, во Москва, на 29 октомври 1997 година, тој го поставил голот на Кристијан Виери при резултат од 1-1; тој, исто така, го поставил голот на Пјерлуиџи Казираги во реваншот во Неапол, кој и овозможил на Италија да се квалификува за Светското првенство со вкупен резултат 2–1.[15]

На Светското првенство во 1998 година, присуството на Албертини не било толку централно или експлицитно како што било на претходните големи турнири, но Чезаре Малдини се потпирал на него како еден од клучните централни играчи од средниот ред и креативни играчи на тимот. Од игрите што Италија ги играл во Франција, Албертини не бил вклучен само кога Италија се соочила со Австрија во последниот натпревар од групната фаза. Во четвртфиналниот судир, Франција предводена од Зидан успеала да ги совлада мајсторите на непремостливата одбрана само на пенали, при што изненадувачкиот неуспех на Албертини ги поттикнало плимата и осеката да се сврти против „Сквадра Азура“.[16] Иронично, играчот од средниот ред можел да биде творец на златниот гол на Италија; за време на дополнителното време, неговото извонредно доставување во областа до Роберто Баџо, од лоб пас, го оставил овој сам пред францускиот голман Фабиен Бартез, но ударот од волеј одел само неколку сантиметри покрај голот.[17] Победувајќи го најтешкиот натпревар на турнирот, Франција ја освоила првата титула на Светскиот куп на нацијата на домашен терен.[18]

Евро 2000

уреди
 
Дресот на Албертини за Евро 2000 Италија сместен во Фудбалскиот музеј во Фиренца

Во формацијата на Дино Зоф на Евро 2000 година, Албертини бил несомнениот лидер на средниот ред на Италија, почнувајќи покрај Ди Бјаџо, зад Стефано Фиоре или Франческо Тоти. Неговото темпо и креативна улога во создавањето шанси и контролирањето на италијанскиот среден ред биле најважни за успешната серија на Италија на турнирот,[19] бидејќи имал две асистенции за својот тим (едната за голот на Тоти против Белгија,[20] а другата за голот на Инзаги против Романија),[19] завршувајќи го турнирот како најдобар креатор на неговата земја,[21] иако Италијанците на крајот го пропуштиле трофејот. Аѕурите поминале во финалето без пораз, победувајќи ги сите три натпревари во групата против Турција, кодомаќинот Белгија и Шведска . Италија ја поразила Романија со 2-0 во четвртфиналето, а во полуфиналето на пенали го победиле кодомаќинот Холандија по ремито 0-0 по продолженијата. Италија на крајот загубила уште еднаш од Светскиот шампион Франција во 1998 година со 2-1 во финалето, со златен гол во судиското продолжение.[22] Албертини бил избран да биде дел од тимот на турнирот поради неговите настапи во текот на Купот.

Пензионирање

уреди

И покрај тоа што бил клучен дел од репрезентацијата на Џовани Трапатони за Италија, Албертини го пропуштил Светското првенство во 2002 година поради повреда здобиена на 14 април 2002 година, помалку од два месеци пред турнирот, на гостувањето во лигата на Милан против Јувентус, што практично направило да ја заврши својата меѓународна кариера на 30-годишна возраст.[23][24]

По пензионирањето

уреди

На 5 декември 2005 година, Албертини го објавил своето повлекување од професионалниот фудбал и ја изразил својата желба еден ден да стане фудбалски менаџер со полно работно време.[25] На 15 март 2006 година, во чест на Албертини бил организиран славенички натпревар помеѓу Милан и Барселона, на кој настапиле големи фудбалски имиња и од минатото и од сегашноста (како што се Марко ван Бастен, Руд Гулит, Франк Рајкард и Франко Барези). Милан го добил натпреварот со 3-2 на Сан Сиро, при што Албертини го постигнал првиот гол од слободен удар. По натпреварот, видно емотивниот Албертини добил овации од навивачите.[26]

Во 2006 година, Албертини бил вклучен во проект за создавање Фудбалска академија во негово име, „Scuola calcio Demetrio Albertini“, во Селвино (Бг), кој се одржал во Милано и Лечезе, во кој иле вклучени над 1000 млади играчи.[27]

Спортски директор со FIGC

уреди

На 18 мај 2006 година, по италијанскиот фудбалски скандал со Јувентус и Лучијано Моџи, кој довел до оставка на Франко Караро од претседателството на Италијанската фудбалска федерација и назначување на привремен комесар, Гвидо Роси, од страна на Националниот олимписки комитет, Албертини бил именуван за заменик комесар на Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ).

На 19 септември, по оставката на Гвидо Роси, кој во меѓувреме бил назначен за претседател на Телеком Италија, Албертини исто така ја објавил својата оставка. Подоцна бил назначен за потпретседател на FIGC во 2007 година, под водство на Џанкарло Абете, и бил реизбран во 2013 година [28]

На 27 јули 2014 година, Албертини се номинирал за функцијата претседател на ФИГЦ, но на крајот загубил контроверзно од неговиот поранешен копретседател Карло Тавекио на 11 август, и покрај тоа што ја имал поддршката од АИЦ (Италијанската асоцијација на фудбалери) .[29]

Член на управниот одбор на Парма

уреди

По банкротот на Парма, Деметрио Албертини бил назначен во управниот одбор на клубот како фудбалски советник за администраторите на клубот.[30]

Истражувач за фудбалски менаџер

уреди

Албертини е истражувач за Фудбалски Менаџер, франшиза за игри за симулација на фудбалски менаџмент.[31]

Стил на игра

уреди

Албертини бил комплетен, искусен и составен играч од средниот ред, кој бил надарен со издржливост, моќ, техника и класа, што му овозможило да се смета за еден од најдобрите играчи од средниот ред на неговата генерација.[32][33] Неговите клучни предности како играч биле неговиот менталитет, неговата одлична визија, тактичкото знаење, способноста да ја чита играта и контролата на топката, но пред сè, неговиот брилијантен опсег на додавања,[34] што го направил клучен член на Милан и италијанските репрезентации од 90-тите и раните 2000-ти;[35] тој бил познат и по неговите моќни и прецизни удари од далечина, што исто така му овозможило да придонесе во офанзивната игра на неговиот тим со голови и асистенции.[34][35][36] Малку играчи можеле да ги повторат прецизните додавања на Албертини и моќното шутирање од далечина, а многумина ги споредиле неговите способности во овие области со оние на Роналд Куман. Албертини исто така бил прецизен од белата точка и изведувач на директни слободни удари, кој можел добро да ја извитка топката, но и да шутне со сила, а бил познат по тоа што честопати ја удирал топката без залет при ситуации со мртва топка.[34][35][36][37] Иако тој во основа бил вреден, интелигентен и креативен централен играч за врска или длабоко лежечки плејмејкер со одлични технички способности, тој имал можност да се комплетира тактички и да го подобри одбранбениот и офанзивниот аспект на неговата игра во текот на неговата кариера, покажувајќи ја својата умешност како победник на топка; неговиот широк опсег на вештини го направил разновиден играч, му дозволил да игра на неколку други позиции во средниот ред, вклучително и надвор од крилната позиција, поради неговата способност за нафрлување.[34]

Во тимот на Милан и Италија, тој се сметал за наследник на Карло Анчелоти, а подоцна и како претходник на Андреја Пирло како играчки стожер на средниот ред на тимовите, поради неговата способност да создава можности за гол или да ја контролира играта во средниот ред и да го постави темпото на игра на неговиот тим со неговата дистрибуција, а тој често се сметал за „креативен мозок“ и „метроном“ на неговите тимови.[38][39][40] Многу фудбалски стручњаци повлекуваат паралели помеѓу Албертини и Пирло,[41] асот од средниот ред на европскиот и светскиот фудбал, кој се појавил како негов наследник во италијанскиот фудбал, и за Милан и за италијанската репрезентација. Како и Албертини, Пирло е длабоко лежечки плејмејкер кој исто така поседувал одлична техника, вештини со топка, визија и опсег на додавање, а исто така е специјалист за местење и закана за гол од далечина. Покрај неговите фудбалски способности, Албертини бил познат и по неговото правилно однесување на теренот и се смета за симбол и лидер и за неговиот клуб и за државните репрезентации.

Личен живот

уреди

Албертини е римокатолик.[42][43][44][45][46]

Статистика

уреди

Клупска

уреди
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Куп Европа Останато Вкупно
Лига Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
ФК Милан 1988–89 Серија А 1 0 0 0 1 0
1989–90 1 0 0 0 1 0
1990–91 0 0 2 0 2 0
1991–92 28 3 5 0 33 3
1992–93 29 2 6 0 7 1 1 0 43 3
1993–94 26 3 0 0 13 1 2 0 41 4
1994–95 30 2 4 0 11 0 2 0 47 2
1995–96 30 0 3 0 5 0 38 0
1996–97 29 8 2 0 5 1 1 0 37 9
1997–98 28 0 9 2 37 2
1998–99 29 2 3 0 32 2
1999–01 26 1 1 0 5 0 1 0 33 1
2000–01 12 0 2 0 11 2 25 2
2001–02 24 0 4 0 8 0 36 0
Вкупно 293 21 41 2 65 5 7 0 406 28
Падова (п) 1990–91 Серија Б 28 5 28 5
Атлетико Мадрид 2002–03 Примера Дивисион 28 2 2 1 30 3
Лацио 2003–04 Серија А 23 2 4 0 8 0 35 2
Аталанта 2004–05 Серија А 14 1 2 1 16 2
Барселона 2005–06 Ла Лига 5 0 1 0 6 0
Вкупно 391 31 49 4 74 5 7 0 521 40

Меѓународна

уреди
Настапи и голови по репрезентација и година [47]
Репрезентација Година Натпревари Голови
Италија 1991 1 0
1992 4 0
1993 6 0
1994 14 0
1995 8 2
1996 7 0
1997 9 0
1998 10 0
1999 6 0
2000 11 0
2001 2 0
2002 1 0
Вкупно 79 2

Почести

уреди

Клупски

уреди
Милан
СС Лацио
ФК Барселона

Меѓународни

уреди
Италија

Индивидуални

уреди

Ордени

уреди
 •  
  4-та класа / офицер: Ufficiale Ordine al Merito della Repubblica Italiana : 2006 [49]
 •  
  5-ти клас / Витез: Cavaliere Ordine al Merito della Repubblica Italiana : 2000 година [50]

Наводи

уреди
 1. „Albertini Sig. Demetrio“ [Albertini Mr. Demetrio]. Quirinale (италијански). Presidenza della Repubblica Italiana. Посетено на 11 December 2020.
 2. „AC Milan bid farewell to legend Albertini“. ESPN FC. Посетено на 4 August 2013.
 3. „demetrio albertini“ (италијански). Архивирано од изворникот на 29 July 2014. Посетено на 20 July 2014.
 4. „AC Milan Hall of Fame: Demetrio Albertini“. acmilan.com (италијански). Посетено на 19 March 2015.
 5. „Demetrio ALBERTINI: "Metronomo". magliarossonera.it (италијански). Архивирано од изворникот на 2014-07-30. Посетено на 19 March 2015.
 6. „Albertini addio al veleno "Milan sei stato ingrato". Parigi vende Ronaldinho“. Archiviostorico.corriere.it. Посетено на 20 July 2014.
 7. „Member associations –“. UEFA.
 8. „Member associations –“. UEFA.
 9. „Nazionale in cifre: Convocazioni e presenze in campo (Albertini, Demetrio)“. figc.it (италијански). FIGC. Архивирано од изворникот на 2011-07-16. Посетено на 9 April 2015.
 10. Giancarlo Padovan (29 June 1994). „Massaro, nove minuti di felicità“ [Massaro, nine minutes of happiness] (италијански). Il Corriere della Sera. Посетено на 18 May 2015.
 11. Giancarlo Padovan (14 July 1994). „Roby Baggio ci porta in Paradiso“ [Roby Baggio leads us to Paradise] (италијански). Il Corriere della Sera. Посетено на 1 August 2014.
 12. Gianni Mura (18 July 1994). „Sconfitti, a testa alta“ [Defeated, with our heads held high] (италијански). La Repubblica. Посетено на 18 May 2015.
 13. „Even great players can miss penalties“. 18 November 2012. Посетено на 7 January 2016.
 14. Ferrato, Luca. „Interview with Arrigo Sacchi“. World Soccer. Архивирано од изворникот на 2015-01-02. Посетено на 2 August 2013.
 15. „Costacurta: "Quando a Mosca Buffon esordì con l'Italia. Gli urlai due volte ma Gigi mi sorprese…". Mediagol.it (италијански). 10 November 2017. Посетено на 14 November 2017.
 16. „Match Report“. FIFA.com. Архивирано од изворникот на 22 October 2013. Посетено на 3 August 2013.
 17. „Article: 4. Baggio's volley -1998“. Goal.com. Посетено на 7 January 2016.
 18. „Zidane lights the blue-touch paper for France“. FIFA.com. Архивирано од изворникот на 4 August 2013. Посетено на 4 August 2013.
 19. 19,0 19,1 „Gli Azzurri non sbagliano contro la Romania“. 6 October 2003. Посетено на 29 January 2015.
 20. „L'Italia non si ferma Totti illumina, chiude Fiore“. repubblica.it. La Repubblica. Посетено на 29 January 2015.
 21. „Euro 2000 Goals & Assists“. soccer-europe.com. Посетено на 12 January 2015.
 22. Abilash Nalapat (8 June 2012). „Blast from the past: Euro 2000 Final: France-Italy 2-1“. Goal.com. Посетено на 4 August 2013.
 23. „Juventus vs. AC Milan - Football Match Line-Ups - April 14, 2002 - ESPN“. ESPN.com. Посетено на 7 April 2022.
 24. „BBC SPORT | WORLD CUP 2002 | Albertini 'to miss World Cup'. News.bbc.co.uk. 15 April 2002.
 25. „Member associations –“. UEFA.
 26. „Addio Albertini, vincono le stelle“. Архивирано од изворникот на 15 July 2016. Посетено на 20 July 2014.
 27. „Scuola Calcio Albertini, buona la prima settimana a Moggio“. leccosportweb.it (италијански). 3 August 2011. Архивирано од изворникот на 22 December 2015. Посетено на 6 April 2015.
 28. Chiara Biondini (5 April 2013). „Figc:Tavecchio-Albertini vicepresidenti“. tuttomercatoweb.com (италијански). Архивирано од изворникот на 11 December 2013. Посетено на 6 April 2015.
 29. „Tavecchio presidente Figc: "Ha vinto la democrazia". Elezioni: Albertini battuto“. gazzetta.it (италијански). La Gazzetta dello Sport. 11 August 2014. Посетено на 6 April 2015.
 30. „Albertini explains Parma role“. football-italia.net. Football Italia. 3 April 2015. Посетено на 6 April 2015.
 31. „7 things we learned from the Football Manager film“. Redbull UK. 13 October 2014. Посетено на 12 November 2015.
 32. „BBC Sport, Euro 2000 Profile: Demetrio Albertini“. BBC. Посетено на 20 July 2014.
 33. „Italy squad at a glance“. BBC. 14 November 2000. Посетено на 7 November 2015.
 34. 34,0 34,1 34,2 34,3 „Milan Legends: Demetrio Albertini“. Acmilan.theoffside.com. 19 July 2008. Посетено на 26 October 2015.
 35. 35,0 35,1 35,2 „Le stelle di Francia 98: da Albertini a Batistuta“. Solocalcio.com (италијански). Архивирано од изворникот на 2022-08-14. Посетено на 7 January 2016.
 36. 36,0 36,1 Pogorzelski, Kevin (25 June 2013). „The Legend of Calcio: Demetrio Albertini“. Forzaitalianfootball.com. Посетено на 7 January 2016.
 37. „Albertini, Demetrio“ (италијански). Treccani: Enciclopedie on line. Посетено на 6 June 2018.
 38. Paddy Agnew Euroscene (28 October 2003). „Metronome isn't marking time“. Irish Times. Посетено на 22 January 2016.Paddy Agnew Euroscene (28 October 2003).
 39. Graham Chadwick (13 July 2000). „Profile: Demetrio Albertini“. Espnfc.com. Посетено на 22 February 2017.Graham Chadwick (13 July 2000).
 40. „Enciclopedia dello sport: ALBERTINI, Demetrio“ (италијански). Treccani. Посетено на 20 July 2014.
 41. „Due o tre cose su Demetrio Albertini, il vecchio Pirlo“ (италијански). 8 August 2014. Посетено на 20 October 2014.
 42. „IL CASO. Il calcio dà alla testa: «La bestemmia è un diritto»“. Avvenire.it. 24 March 2010. Посетено на 7 April 2022.
 43. „Calcio e fede. In nome di Dio, fate gol“. Chiesa.espresso.repubblica.it. Посетено на 7 April 2022.
 44. „Albertini. La Partita Che Ricordo Con Più Affetto? Quella All'Oratorio - Crossmagazine“. Архивирано од изворникот на 9 February 2018. Посетено на 9 February 2018.
 45. „Special Pope: Lotito / Albertini, his values also valid in sport“. Adnkronos.co. 11 March 2015. Посетено на 7 April 2022.
 46. „Demetrio Albertini: in Dio trovo "l'ancora di sostegno". It.aleteia.org. 1 July 2014. Посетено на 7 April 2022.
 47. „Demetrio Albertini – International Appearances“. Rsssf.com.
 48. „UEFA Euro 2000 team of the tournament“. Uefa.com. 1 January 2011. Посетено на 31 March 2015.
 49. „Albertini Sig. Demetrio - Ufficiale Ordine al Merito della Repubblica Italiana“. quirinale.it (италијански). 12 December 2006. Архивирано од изворникот на 2 April 2015. Посетено на 19 March 2015.
 50. „Albertini Sig. Demetrio - Cavaliere Ordine al Merito della Repubblica Italiana“. quirinale.it (италијански). 12 July 2000. Архивирано од изворникот на 3 April 2015. Посетено на 19 March 2015.

Надворешни врски

уреди