ФК Модена е италијански фудбалски клуб од градот Модена. Клубот е формиран во 1912 и најчесто игра во Серија Б, како и сега, се од 2004 година после две години поминати во Серија А.

ФК Модена
Целосно имеФудбалски Клуб Модена
ПрекариКанарини
Основан1912
СтадионСтадион Алберто Брагила,
Модена, Италија
(Капацитет: 21,507)
ПретседателИталија Стефано Комини
Главен менаџерИталија Дарио Марколин
ЛигаСерија Б
2022–23Серија Б, 10ти
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои