ФК Џенова е италијански фудбалски клуб од градот Џенова, Италија. Моментално игра во Серија А и е еден од најуспешните фудбалски клубови во Италија со освоени девет титули во Серија А.

Џенова
Целосно имеФудбалски Клуб Џенова
ПрекарРособлу
Основан7 Септември 1893
ЛокацијаЏенова, Италија
СтадионСтадион Лујџи Ферарис
Капацитет36,536
ПретседателИталија Енрико Прециози
ТренерИталија Давиде Балардини
ЛигаСерија А Серија А
2022-2023Серија B, 5-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
фinco
Домашни бои
фinco
Гостински бои
Резервни бои