ФК Кјево Верона (италијански: A.C. ChievoVerona) или само Кјевоиталијански фудбалски клуб кој моментално се натпреварува во Серија А. Својте домашни натпревари Кјево ги игра на Стадионот Марк'Антонио Бентегоди, кој го делат со градскиот соперник Хелас Верона. Прекари на клубот се Летечките магариња и Gialloblu (прев. жолто-сини) заради бојата на дресовите.

Кјево Верона
Целосно имеAssociazione Calcio Chievo-Verona SrL
ПрекарЛетечките магариња
Основан1929
СтадионСтадион Марк'Антонио Бентегоди
Верона, Италија
Капацитет38.402
ПретседателИталија Лука Кампедели
ТренерИталија Лоренцо Дана
ЛигаСерија А Серија А
2018–19Серија А, Fall 20-ти (испаѓање)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Историја

уреди

Клубот е основан 1929, како ОНД Кјево во предградието на Верона, Венето. За првпат клубот настапил во Серија А во сезоната 2001-02 и завршувајќи ја сезоната на петтото место биле вистинска сензација во италијанскиот фудбал таа сезона. Истата година клубот имал право да се натпреварува во Купот на УЕФА, но биле поразени веќе во првото коло. Најголемиот успех на клубот во Серија А е остварен во 2006 година, кога Кјево завршил на четвртото место, и изборил учество во 3-тото квалификациско коло во Лигата на шампионите, но неуспеале да го совладаат бугарскиот претставник Левски Софија. Од сезоната 2008-09, Кјево повторно се натпреварува во Серија А, откако една сезона претходно играле во Серија Б. Најголем дострел на Кјево во Купот на Италија е четвртфинале во сезоните 2006-07 и 2011-12.

Титули

уреди

Играчи

уреди

Моментален состав

уреди
Обновено на 25 октомври 2018 [1]
Бр. Позиција Играч
1   ГМ Адријан Шемпер
3   ОД Стахиња Танасијевиќ
4   СР Никола Ригони
5   ОД Федерико Барба
8   СР Иван Радовановиќ
9   НП Мариуш Степински
10   СР Мануел Пучарели
11   СР Меди Лерис
12   ОД Боштјан Цесар
13   СР Софијан Кијин
14   ОД Матија Бани
15   ОД Лука Росетини
16   ГМ Андреа Секулин
17   СР Емануеле Џакерини
19   СР Муса Џувара
Бр. Позиција Играч
20   НП Филип Џорџевиќ
21   СР Мауро Буручага
22   СР Џоел Оби
23   СР Валтер Бирса
25   НП Сергеј Грубац
27   ОД Паоло Депаоли
29   ОД Фабрицио Качаторе
31   НП Серџо Пелисје  
40   ОД Ненад Томовиќ
44   ОД Павел Јарошински
55   СР Емануел Вињато
56   СР Перпарим Хетемај
69   НП Рикардо Меџорини
70   ГМ Стефано Сорентино
91   ОД Микеле Риџионе

Познати поранешни играчи

уреди

Наводи

уреди
  1. „Squadra“. www.chievoverona.it.[мртва врска]

Надворешни врски

уреди