ФК Атлетико Мадрид

ФК Атлетико Мадрид, (шпански изговор: [ˈkluβ aðˈletiko ðe maˈðɾið]) или познат како Атлетико, е шпански провологиаш од Мадрид кој домашните натпревари ги игра на стадионот Винсенте Калдерон, со капацитет од 54.960 места. Моментално е во изградба и нов стадион Ла Пејинета, кој ќе има капацитет од 70.000 места, а на него Атлетико Мадрид би требало да се пресели во 2017. година.

ФК Атлетико Мадрид
Целосно имеФК Атлетико Мадрид
Основан26 април 1903; пред 119 години (1903-04-26) како Атлетик Клуб де Мадрид
СтадионСтадион Висенте Калдерон
(Капацитет: 54,907)
СопственикМигел Анхел Гил Марин (52%)
Енрико Церезо (20%)
Ван Џинлин (20%)[1]
ПретседателЕнрике Церезо
МенаџерДиего Симеоне
ЛигаПримера Дивисион
2018/192-ти
Домашни бои
Гостински бои

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Обновено на 31 август 2016[2]


Бр. Позиција Играч
1   ГМ Мигел Анхел Моја
2   ОД Диего Годин (втор капитен)
3   ОД Филипе Луис
5   СР Тијаго
6   СР Коке (трет капитен)
7   НП Антоан Гризман
8   СР Саул Нигез
9   НП Фернандо Торес
10   СР Јаник Караско
11   НП Анхел Кореја
12   СР Августо Фернандес
13   ГМ Јан Облак
Бр. Позиција Играч
14   СР Габи (капитен)
15   ОД Стефан Савиќ
16   ОД Шиме Врсаљко
17   СР Алесио Черчи
19   ОД Лукас Ернандез
20   ОД Хуанфран
21   НП Кевин Гамеиро
22   СР Томас Партеј
23   СР Николас Гајтан
24   ОД Хозе Хименез
25   ГМ Андре Мореира
27   СР Кајо Хенрике

Позајмени играчиУреди

Бр. Позиција Играч
  ГМ Аксел Вернер (во Бока Јуниорс до 30 јуни 2017)
  ОД Гиљерме Сикеира (во Валенсија до 30 јуни 2017)
  ОД Хавиер Манкиљо (во Сандерленд до 30 јуни 2017)
  ОД Емилијано Веласкуез (во Брага до 30 јуни 2017)
  ОД Тео Хернандез (во Алавес до 30 јуни 2017)
  СР Бернард Менсах (во Виторија Гимараеш до 30 јуни 2017)
Бр. Позиција Играч
  СР Диого Жота (во Порто до 30 јуни 2017)
  СР Матијас Краневитер (во Севиља до 30 јуни 2017)
  НП Амат Ндиаје (во Тенерифе до 30 јуни 2017)
  НП Лусијано Вието (во Севиља до 30 јуни 2017)
  НП Рафаел Сантос Боре (во Виљареал до 30 јуни 2017)
  НП Хектор Хернандез (во Албасете до 30 јуни 2017)

ТрофеиУреди

Бил првак на шпанската прва лига 1939/40. и 1940/41. На 17 март 1964. претеседател на клубот станал Висенте Калдерон, заменувајќи го дотогашниот претседател Хавиер Бароса. Тој ќе остане запамтен како „претеседател над сите претседатели“. Бил претседател 21 година, а за тоа време, клубот освоил девет титули - четири лигашки, четири купа и едан Интерконтинентален куп 1974. Во натпреварот против Индепендиенте. Бајерн Минхен, тогашниот освајувач на Купот на шампиони, одбил да игра против против јужноамериканскиот претставник, аргентинскиот клуб Индепендиенте, тако што екипата на Атлетико, добила шанса како поразена да игра во финалето на Уефа Лига на шампиони 1973/74.

НационалниУреди

МеѓународниУреди

НаводиУреди

  1. „Wanda Group is now the owner of 20% of the Club's shareholding“. clubatleticodemadrid.com. Atlético de Madrid. March 31, 2015. Архивирано од изворникот на 2016-01-02. Посетено на November 7, 2015.
  2. „First team“ (шпански). Atlético Madrid. Архивирано од изворникот на 2016-11-04. Посетено на 3 February 2016.

Надворешни врскиУреди